| titi_1218 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii din Republica Moldova? Dar despre tara? Eu sunt din Chisinau si as dori sa stiu...pentru ca am auzit multi romani care nu stimeaza moldovenii...

Răspuns Câştigător
| Licurici_2296 a răspuns:

Si eu sunt din Republica Moldova. Primii 8 ani din viata acolo mi i-am petrecut. Apoi urmatorii 10 in Romania. Acum locuiesc in Germania. In Moldova au ramas toate rudele mele si toti colegii de gradinita. Imi este tare draga. Cu trecerea anilor o vizitam din ce in ce mai rar. E adevarat - nu sunt patriota.cum as putea fi? fata de ce tara? am cetatenie dubla. E adevarat.moldovenii vorbesc ciudat pentru ca au un dialect diferit, pai in Romania sunt atatea. + limbajul este puternic influentat de lb rusa + moldovenii au un mare talent in a inventa cuvinte happy
Am citit raspunsurile si sunt toate pozitive insa in realitate sunt foarte multi romani care au multe impotriva lor. Dar nici moldovenii nu-s mai pasnici. Sunt multi tineri din Chisinau care probabil nu au iesit inca din tara si care abia asteapta, cu gasca, sa prinda vreun roman prin Chisinau.
Asa e, nu sunt toti asa. Pentru ca oamenii sunt foarte diferiti. Uita-te in jur! cate tipuri vezi? Si sa nu mai zicem si de cantitati diferite de iq.
Eu in 10 ani nu am fost o data numita basarabeanca, nu a facut nimeni misto de mine, si am tinut neaparat sa stie toti de originea mea. Insa am avut o colega care a venit cu cativa ani mai tarziu decat mine in Ro, in aceeasi clasa cu mine, pe care nu o suportau, si o numeau si fantoma (facuse un grav accident de masina in Chisinau, intr-o iarna) si radeau de ea cand vorbea. Asa ca primii doi ani ea nu a mai vbit deloc cu noi.
Depinde de foarte multe lucruri. Si nu e corect ca exista totusi astfel de comportamente. Insa Ro e o tara inca primitiva. Germania e cu adevarat sufocata de turci, arabi si fratii lor, dar credeti ca se uita cineva urat la ei? nu. Ei nici macar nu sunt invecinati cu Turcia. insa Romania are cateva lucruri in comun cu Rep Moldova...si e pacat pentru ca romanii care nu stimeaza moldovenii ar trebui sa isi face grija in leg cu tiganii si cu influenta pe care o au acestia asupra lor

22 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nu am nici o parere, adica nu am avut ocazia sa cunosc vreunul.cred ca sunt tot romani k si noi si k sunt mai apropiati k limba/dialect, port, obiceiuri de moldovenii nostri, ...sincer,imi pare rau k tara noastra nu e completa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu va consider fratii mei de peste Prut, toti suntem ROMANI si in primul rand suntem OAMENI...

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Interactionez cu cateva persoane din Chisinau chiar si pot spune ca-s foarte de treaba. Putin... mai ciudate pentru mine, dar f ok.

| EUSIATIT a răspuns:

Sunt oameni ca toti ceilalti. de ce te ai necaji pentru ca esti de acolo. ignora rautatile celorlalti.nu toti gindesc la fel. fii optimist si mergi inainte. ok. parintii mei sunt de acolo dar sunt deportati deci eu sunt destul de mare ...sunt mama si inteleg durerea ta dra te rog linisteste te si sa nu ti fie rusine ca esti moldovean. si ce daca. cine te place te place si asa ok .sa ti fie bine si demonstreaza ca nu locul de unde esti conteaza ci omul.

| oz a răspuns:

Imi plac moldovenii...Imi place Moldova.
Singura problema din Romania sunt cocalarii...pentru ca astia fac misto de accent. Dar e bine... avem nevoie de forte noi sa ii decocalarizam si demanelizam

| Jupiter a răspuns:

Nici o parere in mod special. Am cunoscut cativa moldoveni. Sunt oameni ca toti oamenii.

| ChibiRose a răspuns:

Respect dreptul oamenilor din Republica Moldova de a fi liberi si independenti ca stat.Sunt si ei romani si ar trebui sa aiba aceleasi drepturi ca si noi.Sunt fratii nostri si trebuie sa-i respectam, desi, fara suparare, ei nu prea ne respecta(nu toti, dar majoritatea).

| marioBARCELONA a răspuns:

Ce stima vrei daca raspunsul vostru la intrebarea TU CE ESTI? raspunsul este MOLDOVEAN! Respectul meu este acelasi fata de oameni nicidecum fata de moldoveni in mod special.

| Daiana_1737 a răspuns:

Buna! sunt in clasa a 9-a si in a doua saptamana de scoala a venit la noi o fata din moldova, e din orasul Balti, am cunoscut-o si pe mama ei sunt foarte cumsecade...acum s-a transferat la Bacau deoarece s-au inchis caminele... m-a sunat nu se simte deloc bine acolo toti ii spun "basarabeanca"pe cand noua ne este foarte greu fara eacrying
Din cate am cunoscut-o pe Dana(numele fostei mele colege)am o parere grozava despre ei:X

| alexandra_3253 a răspuns:

Sunt niste oameni ffff gospodari...cum este in chisinau? ...as vrea si eu sa ajung vreo data pe acolo...imi doresc lucru asta de mai mult de 4 ani...

| cipri08 a răspuns:

Asta ai auzit tu despre noi? Ai auzit gresit. Tot ce stiu despre moldoveni este ca sunt romani. Eu nu am auzit niciodata un roman care sa nu stimeze moldovenii.

| putzulica a răspuns:

Ce au moldoveni? doar ca vb comic.hee hee atat...

| ايرينا a răspuns:

Da.ai dreptate. uni romani nu simpatizeaza moldovenii. zic ca sunt tarani si au un accent cudat. Dar nu e drept sa jignesti pe altcineva. Oricum nu e adevarat.Sunt oameni ca toti ceilalti.Asta e parerea mea.

| titi_1218 explică:

Mai astept raspunsuri...imi place cum ghinditi, si eu respect romanii in special OAMENII...

| titi_1218 explică:

Sincer ma bucur sa aud asta, si sunt de acord cu voi, daca sincer as dori sa vin in romania sa invat dar inca ma mai ghindesc! multumesc pentru raspunsuri!
PS:OMUL ramine OM oriunde sar afla!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal, meu a fost basarabean, eu am vizitat de multe ori rep.moldova.am impresie f. buna despre moldoveni.sunt simpli, buni si cumsecade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii care nu stimeaza moldovenii nu stiiu ce oameni destepti suntem noii!~!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da tie si nu tii pohui de parerea lor... unii romini cred ca moldovenii sunt prosti... dar moldovenii cred ca rominii iscurve big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu titi e ca moldovenii sunt ca si romanii si ar trebui sa se inteleaga intre ei.Eu sunt din Varzaresti si acesta e raspunsul meu. Larevedere.

| заяизмск a răspuns:

Mda am stat si eu in Moldova o saptamana si mi-a ajuns pana in gat.Prea multe fite pentru o tara asa...

| crysha a răspuns:

May, eu am stat intr-un camin unde locuiau si vreo 8 moldoveni... ce pot sa zic, in afara faptului ca erau super de treaba, unul dintre ei a fost chiar sef de promotie in liceul pe care l-a terminat.chiar azi am avut ocazia s deschid subiectul legat de moldoveni, in care logic ca mi-am exprimat opiniile de bine pe care le am...big grin

| Ancutza_8789 a răspuns:

Sunt niste oameni f f f draguti mai ales cum vb