| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre postlicealele si facultatile particulare din Romania?
Consideri ca daca vrei sa inveti, o faci oriunde sau sustii invatamantul de stat?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Facultăţile particulare sunt foarte bune. Spun asta prin prisma faptului că profesorii sunt foarte bine pregăiţi şi îşi fac datoria aş cum trebuie. Sunt profesori care au ore la stat şi predau şi la privat sau profesori care au decis pentru un slariu mai mare să rămână la privat. Consider că atâta timp cât doreşti să înveţi şi să faci ceva cu viaţa ta, poţi învăţa oriunde foarte bine. Evident profesorii contează foarte mult.
Trebuie să te uiţi pe net la Universităţiile care sunt evaluate de ARACIS cu Grad de încredere ridicat. Acest calificativ se acord pe 5 ani. Este cel mai înalt grad oferit unei Universităţi în România. Facultatea ţi-o alegi în funcţie de aptitudinile tale şi abilităţile tale. Dorinţa ta de a urma un anumit domeniu de cercetare trebuie să o pui în prim plan şi să judeci.
Postlicealele sunt bune, dar recomand totuşi facultatea. Postliceala doar dacă vrea cineva să iasă asistentă sau alte meserii mai de jos.

7 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Institutiile de invatamant particulare in general mi se par cam dubioase. Invatamantul in Romania e gratuit pentru ca toata lumea sa aiba acces la el. (relativ spus toata lumea, unii nu au acces nici asa) O institutie in care nu au toti sanse egale de acces scade in relevanta, din punctul meu de vedere. In ceea ce priveste invatamantul universitar, este adevarat ca unele facultati de stat sunt mai scumpe decat cele private, dar macar ai sansa sa afli cat stii, si daca toti anii aia de studiu au folosit la ceva. Examenele de admitere mi se par cele mai importante si mai relevante metode de recrutare a studentilor. E aiurea sa spui, spre exemplu, ca nu ai intrat la o anumita facultate intr-un anumit domeniu pentru ca ai luat o nota mica la Bac la o materie irelevanta in domeniul dorit. (cum ar fi cazului metodei cu dosarelul la subsuoara)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mda. Daca inveti poti sa o faci oriunde. Dar uneori mai conteaza si renumele.

| raluk27 a răspuns:

Personal sustin si voi sustine invatamantul de stat, pentru motive evidente.
"Daca vrei sa înveți, inveti oriunde", e un cliseu de doi lei, promovat obsesiv de cei de la particular. Atunci, stai acasa si invata, daca tot inveti oriunde. Iar dacs nu au curajul sa te prezinți la un examen de admitere, ci preferi varianta cu dosarul in dinti, înseamnă ca de fapt, nu vrei sa inveti.

| AvalohAlyn explică (pentru raluk27):

Okey.Dar de liceele particulare ce parere ai?happy

| raluk27 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Aceeași părere.

| AvalohAlyn explică (pentru raluk27):

In unele licee particulare din Romania se invata mult mai bine ca la unele licee de stat..atentia si implicarea profesorilor e maxima..plus ca sunt mai putini elevi si toata si profesorul se dedica total elevilor si nu exista acea blazare/plictiseala/sila ca la invatamantul de stat.Eu sunt intr-un astfel de liceu si crede-ma ca nu se compara cu un liceu de stat(cel putin cu cele mediocre, fiindca aici se face carte serioasa si sunt profesori foarte bine pregatiti si tineri pe deasupra si deschisi.happy
NU baga tot invatamantul particular in aceeasi oala.happy
Inteleg ca ai prejudecati dar na.happy
Scuza-ma dar prejudecati se numesc astea.
happy
O zi linistita!

| raluk27 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu sunt prejudecăți. Sunt certitudini ca pe termen lung, ce se obtine in principal cu bani, e slab calitativ. Elevul/studentul doar asta retine: cu banii rezolvi tot. Interesul profesorilor este invers proporțional cu cel al elevilor.