| ioanaabt a întrebat:

Ce parere aveti despre romanul Crima si pedeapsa? Merita citit? O zi buna tuturor!

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sigur ca merita,e una dintre cele mai importante creatii beletristice din cultura universala; numai ca cere multa rabdare,concentrare,reflectie pe marginea intamplarilor narate, dar mai ales pe evolutia psihologica a personajului principal,mai ales.Daca lectura e superficiala,in graba si urmarind doar anecdotica,romanul isi pierde cea mai importanta calitate,aceea de a indemna la meditatie pe seama ideii ca orice crima isi are pedeapsa si, mai ales,orice criminal se doreste pedepsit spre a se regasi pe sine si linistea necesara pentru as putea continua viata. Daca esti pregatita sa te implici spiritual,sufleteste intr-o asemenea lectura,citeste-l; dar daca n-ai inca timp si nici rabdare,amana lectura pentru atunci cand vei avea; ar fi pacat sa-l citesti la repezeala si sa conchizi,la sfarsit, ca e doar"superb", fara sa-ti explici de ce ar fi astfel. Lectura placuta.

| MMadalina a răspuns:

Este un roman absolut senzational. Mi-a placut foarte mult. Nu se compara cu nici un alt roman.Ti-l recomad si crede-ma ca nu o sa-ti para rau citindu-l.

O zi buna si lectura placuta!happy

| Millanteria a răspuns:

E absolut superb. e romanul meu favorit. nu m-am saturat citind-ul

| alex_1645 a răspuns:

Eu l-am citi pentru scoala si m-i s-a parut interesant.

| ioanaabt explică:

Am inceput deja lectura si am sa tin cont de sfat April. Va multumesc!

| AceAl3 a răspuns:

E un roman minunat. L-am citit de 2 ori pentru mi-a placut. E o lectie de viata si personajul principal Raskolnikov e minunat m-a fascinat..merita citit.

| SoTo a răspuns:

Chiar si de doua ori la interval de tmp mai mare.