| nuamabsolutnicioidee a întrebat:

Ce părere aveți despre școala online? După mine, e una chiar neînțeleasă, ținând cont că unii n-au acces la internet / device.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Sper ca e doar o alternativa pe timpul pandemiei si nu va fi ceva de viitor, nu se compara vreodata scoala facuta fizic cu ce se face online. Scoala facuta fizic nu inseamna doar mers, stat in banci si scris in caiete de la tabla, inseamna mult mai mult.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scoala online a fost si este o solutie foarte buna, pentru cazuri de pandemie si boli infectioase sau contagioase. Putini au avut probleme cu internetul dar aleia au fost anuntat scoala si au fost acceptate si stiute problemele lor, deci nu-i caz de drama pe aici.

Adevarul este ca nu se invata cand se fac ore online, pentru ca nu se acorda atentie orelor, de aceea a fost mai rau, dar pana la urma, cine a avut interes sa invete, a facut rost de cursuri si a invatat singur.

| BursucDinCluj a răspuns (pentru Violleta2022):

Gresesti total aici. Scoala online te invata de 10 mai bine decat scoala fizica

| Sn4k3 a răspuns:

Alternativa?

| Lukasssz a răspuns:

Mai bine decat la scoala.

| Alverto a răspuns:

Avantajul ar fi că nu mai faci drum până la școală. Nu mai dai teste (sau nu așa multe). Daca e o iarna geroasa poți face online chiar daca scoliile sunt închise. Dezavantaje ar fi lipsa înțelegerii materiei, dar dacă te străduiești poți să înțelegi și online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati nu au acces la net/device in ziua de azi? Probabil doar cei din familii extrem de sarace. Si ghici ce: aia care nu au acces la un telefon, nu au acces nici la multe alte chestii la o scoala fizica (haine, transport, mancare, rechizite etc.) Asa ca doamne ajuta ca se face online, macar elevii mai amarati nu mai sunt pusi in situatii jenante la scoala fizica...
Mai fac si parintii pauza de la tigari, bormasini, pacanele si bautura o luna-doua si cumpara un device. Nu trebuie sa ii ia iPhone15. Se gasesc si la preturi accesibile.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu Doamne ajută că nu mai sunt puși în situații jenante. În 2021 să nu ai curent e strigător la cer, transport li se pune la dispoziție pe gratis acestora, le mai dă și device dar n-au ce să facă cu el. Cel mai rău e pentru cei din clasele primare, slabe șanse să-și mai schimbe condiția socială, IQ-ul, să nu fie analfabeți funcționali sau chiar analfabeți.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Anuket):

De acord și cu cele spuse de tine și cu ceea ce a spus GusticeI.Am ajuns pe lună,vrem să cucerim alte planete.În schimb nu suntem capabili să asigurăm tuturor oamenilor strictul necesar.O casă,utilitățile,să avem cu toții un loc de muncă,să aibă acces la educație toți copiii. Datorită răutății unor oameni,datorită lăcomiei,se aruncă banii în aer la propriu.Ce ne trebuie nouă expediții pe Marte,tot felul de studii și cercetări care se fac pe animale,plante,defrișăm pădurile pentru a face loc mall-urilor, multinaționalelor, să creăm clădiri de birouri. Când am putea cu acești bani să ajutăm pe cei sărmani, pe copiii din întreaga lume, să investim acești bani pentru a asigura tuturor un trai decent.

| Anuket a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

E bine ce zici, dar doar într-o măsură, nu poți ajuta chiar pe toată lumea. Cu omul care nu vrea, ce faci? Sunt destui care trăiesc din pomană, vai sărmanii că la muncă este greu. Era ajutor social cu condiția să muncească câteva ore pe săptămână în folosul comunității, dar sunt persoane care au ales să se lipsească de acei bani.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Anuket):

Dacă am fi cu toții drepți și corecți s-ar găsii soluții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o parere foarte buna despre scoala online.
Scoala online = siguranta, liniste, intimitate, nu tu 1538 de ore pierdute in autobuz/masina/mers pe jos etc. Scoala online e chiar o experienta frumoasa.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți dau dreptate la cele spuse. Oricum ce folos că erai fizic prezent în clasă când unii profesori nu își fac meseria cu drag atât față de copii cât și cu dragul de a îi pregătii pentru viață. Profesorii care erau dedicați fizic vor fi și online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gen, pentru mine scoala fizica e neinteleasa tinand cont ca unii abia au bani sa faca naveta, nu au bani de haine, nu au bani de buzunar nici cat pentru un covrig si eventual se mai si nimeresc in aceeasi clasa cu copii de bani gata, care ii fac sa se simta si mai prost decat se simt deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au distrus educatia bine, de data asta.

| Anuket a răspuns:

Nu din acest punct de vedere
nu este bună școala online, mulți au primit ce le trebuia.
O discuție auzită recent de la un elev de generală:"Nu știu nimic la lucrări. Online, știi, puteam copia. Acum nu mai merge."

| DenqOO a răspuns:

Si aceasta este o problema a dispozitivelor si internetului.
Alta problema mai este ca trebuie ca copii sa se obisnuiasca sa comunice intre ei. Si materia este predata mai prost.

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Groaznica.