| mili25 a întrebat:

Ce parere aveti despre sociologie si sociologi?
A absolvit cineva sociologia?
am licenta + master in psihologie si ma gandesc ca in aceasta vara sa ma inscriu la sociologie, doar pentru a-mi umple timpul.
Nu am vazut sa fie un domeniu foarte cautat, nici foarte discutat. Imi poate da cineva informatii? este interesant acest domeniu?
Imi poate da cineva un argument care sa ma convinga sa aleg asta?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E asemanatoare cu psihologia, o sa te saturi de statistica si teorii sociale.

E ca psihologia dar la nivel de grup nu de individ si ti-ar da o viziune mai buna asupra societatii la nivel macro. Eu personal o consider interesanta deci merita facuta chiar si facultativ.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei doar să îți umpli timpul, nu are rost să discut cu tine.
Din asta se vede că la psoholigie ai învățat cursuri pe de rost, fără să înțelegi nimic din rostul ei.
Societatea, structura informațională numită astfel, este ceea ce ne deosebește net de animale înafară poate de termite și furnici, care au societăți mai bine organizate decât noi, oamenii.
Dacă te înscrii la sociologie, nu este domeniu la fel de căutat ca coaforul de femei, întradevăr.
Dar marile schimbări care vor avea loc în omenire se vor face aici, la nivelul organizației sociale. Aici un cercetăror pe care îl interesează întradevăr viața oamenilor, a grupelor mari de oameni, are ceva de spus, de completat, de adăugat, de creat, de rezolvat.Marile armate din lume sunt structuri sociale de milioane de oameni, marile concerne industriale internaționale au în componență zeci de mii de oameni. Marile țări din lumea de azi ca China, India, Rusia, USA, UE, sunt conglomerate sociale de la miliarde la sute de milioane de oameni.
Toate acestea au modalități specifice de inter și intra acțiune, pe care sociologia le poate identifica, pentru a găsi răspunsuri la marile probleme ale conviețuirii pe pământ în era globalizării inevitabile. Așa că ai de lucru, să nu te plictisești, dacă în loc să îți pui creierul pe moațe, cum ai făcut cu psihologia, mai și încerci să gândești cu el, așa, măcar un pic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

I-ai zis că n-are rost să discuți cu el în prima frază și ai dat cel mai lung răspuns de aicirolling on the floor

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, și? Nu este dreptul meu să mă răzgândesc de la o frază la alta?
Nu aveam dreptul să fiu retoric, adică fariseu în prima frază, ca să îl trezesc și să îi atrag mai tare atenția la cele ce am spus mai jos?
Așa că.

| mili25 explică (pentru sadrian46):

De unde stii tu ce am facut la psihologie ca sa ma judeci? Si de ce crezi ca ai dreptul sa ma judeci? Da vreau sa o fac doar de dragul de a avea ocupatie dar asta nu iti da tie dreptul sa ma judeci. Vroiam doar cateva pareri tocmai pentru faptul ca nu este atat de cautata. Daca at fi la fel de cautata ca si dreptul sau medicina deja as fi avut parerile celor din jurul meu. Dar eu iti multumesc pentru timpul acordat. Din cat ai scris reiese ca ti-ai dat tot interesul. Dar te rog nu judeca sau nu incerca sa jignesti pe cineva daca tot te bagi in seama. Eu stiu mai bine cum si de ce am favut psihologia si ce sa vezi am si master. In plus am avut curs numit "sociologie". Dar eu am vrut sa aflu mai multe pareri despre facultate nu doar de un curs. Succes

| sadrian46 a răspuns (pentru mili25):

Sunt remote viewer, văd și aud de la distanță dacă mă interesează ceva. Modul în care te-ai ofuscat acum, mă face să cred că am avut dreptate. Dacă nu era real, nu te ofuscai. Eu nu despre facultate ți-am spus ci ți-am spus ceva despre ce poți face în viitor. Dar. în plus. din modul în care ți-a sărit muștarul în sus, ca la un cremvurșt fiert, din nou îmi dau seama că psihologia nu ți-a folosit la mare lucru.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ție îți place nu ar trebui să te iei după ce zic alții.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă te interesează societatea și problemele ei, da, e interesantă, dar e asemănător cu ce ai studiat deja și nu văd sensul să-ți umplii timpul cu atâtea teorii și cercetare plictisitoare, eu în locul tău mi-aș căuta un hobby mai creativ & practic - sunt destule chestii interesante de făcut în viața asta.
Dacă îți place, go for it, dar eu una nu mi-aș mai pierde 3 ani tocind. Un master în Antropologie sună bine, tho laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant cred că e, dar altă opinie nu pot emite

| danaieladaniela a răspuns:

Atata pot sa-ti zic... daca tie iti place fa-o