Întrebare recomandată | befreeee a întrebat:

Ce parere aveti despre studiul in strainatate? ma gandesc la danemarca! daca e cineva care a trecut prin aceasta experienta...va rog, ceva sfaturi

Răspuns Câştigător
| Clarity a răspuns:

Ceau, eu acum termin facultatea in Anglia, sincer ii foarte greu, trebuie sa te astepti la asta. Prima data sa inveti limba si sa stii sa scrii, mie mi-au cerut sa fac numa esee si eu nu am stiut cum sa scriu, dar na m-am descurcat. Daca inveti sa scrii si sa citesti te asigur ca o sa fii bine, in celelalte puncte de vedere doar o sa inveti, noi avem foarte mult de invatat, dar na facultatea intr-o alta tara nu doar te ajuta foarte mult dar te si invata foarte mult, ceea ce nu o sa inveti in tara 100%. Daca ai sansa sa te duci, eu zic sa nu te gandesti a doua oara, du-te ca restul o sa vina de la sine. Sper sa te ajute, si sa mergi, asta daca vrei sa iti faci un viitor mai bunwinking.

| befreeee explică (pentru Clarity):

Iti multumesc foarte mult. dar cum ai spus si tu...mi-am cam ratat sansa. eu sunt la filologie, engleza...sunt nivel mediu. am aflat ca la facultatea care voiam. termenul era pana pe 15 martie crying((( ce sa ii faci!

| Clarity a răspuns (pentru befreeee):

Eu zic sa incerci si acum, chiar daca o trecut timpul, si la mine o trecut timpul cand m-am inscris si gandeste-te ca l-am trimis in septembrie si mi-o acceptat si incepeam in octombrie laughing. O trebuit sa iau avionu intro saptama ca ei or inceput deja cand am aflat eu. Eu zic sa incerci, niciodata nu se stiewinking.

| befreeee explică (pentru Clarity):

Acum caut ceva la edmondo... sper sa ma ajute vreun consilier. SI cu testul ala ce ai facut(de asta mi-e c-am frica...)

| Clarity a răspuns (pentru befreeee):

Trebuie sa te astepti sa fie obstacole, asa is tot timpu, fii sigura pe ceea ce vrei si unde vrei sa ajungi si nu lasa nimic sa te opreasca pana nu esti acolo, te asigur ca daca ai incredere in tine poti ajunge oriundewinking.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea de ce trebuie sa tii cont este
1 Limba, daca nu stii limba in tara unde vrei sa inveti mai bine uita
2 Calitatea, in tarile Europene calitatea predarii este cu mult mai mare, dar nu trebuie sa uiti ca tu esti cel care invata
3 Plata, daca nu ai surse financiare destule...
Dar rezutlatul va fi pozitiv fiindca vei avea un arial mult mai mare de alegere a muncii.

| Sportfreak a răspuns:

Daca nu te duci vei regreta, eu studiez in elvetia... nu toti au sansa sa studieze in alta tara.

| wizzkid a răspuns:

Eu acum fac scoala in Anglia, este adevarat ca este greu, cateodata iti mai scapa cate un cuvant din romana, dar o sa te descurci! si ai multe avantaje in alte tari! cel putin in Anglia eu am! succes

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

E greu, dar merita. Nu te gandi de doua ori; apoi o sa vrei dar a doua sansa nu vine in astfel de cazuri. Trebuie sa muncesti mult in orice caz, cum zice cineva mai jos, este adevarat ca trebuie sa stii limbile de circulatie destul de bine - engleza obligatoriu si ar fi bine si franceza. Pe langa asta, e bine daca esti amator de carti ca-ti dezvolta mult vocabularul si o sa-ti fie mai usor sa te adaptezi in a vorbi tot timpul o alta limba, si de a sta intr-un mediu nou. Treaba e doar sa muncesti, iar apoi poti sa-ti faci si prieteni si poti vizita daca ai cu ce si timp, dar nu uita ca nu mergi acolo ca turist ci ca student.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimSimina1995Sisi222SweetSweet):

Iti multumesc...:* happy(((
raman in romania..deoarece fiind la filologie, eu nu mai fac matematica si celelate...iar majoritatea din strainatate cauta asa ceva... mi-ar fi placut mult.