| AlexDorinel a întrebat:

Ce părere aveți?

Doar 70% din cei de clasa a 12a s-au înscris la bac.(zice Sorin Cimpeanu ministrul)

Din aia 70%, 70% o sa ia bacul.

Deci asta rezulta 50% din toți cei de a 12 a o sa meargă în Spania la căpșune.

Și acum o sa ma judecati ca nu-i bine ca pleacă.

Și dacă avea facultate tot pleca în afara ca în România degeaba ai facultate.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, din cauza pandemiei cu covid, culesul capsunilor cu muncitori straini s-a restrictionat anul asta, ca si asparagusul din Germania.
"Afara" nu se mai poate merge cum se mergea pana acum, din cauza restrictiilor si carantinei impuse de pandemie.
ca atare, 90% dintre ei vor fii nevoiti sa stea acasa si sa-si caute de munca pe unde pot.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Probabil ca vor veni inapoi, daca nu vor avea alta cale de supravietuire.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu e chiar degeaba, sunt si domenii bine platite in Ro, exemplu IT: salarii de 4000 de euro in mana + bonusuri. Mai sunt si alte domenii, totul tine de tine.

| Mosotti a răspuns:

De ex daca te pricepi bine la programare, castigi bani buni si aici.
Si nu prea cont daca ai fac sau nu, ca, cont ce sti.
Daca ai si fac, esti brici.

Nu e nevoie sa fi caspunar la altii pe aceiasi bani care ii iei si aici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

Conteaza si sa ai facultate, din start ai salariu cu 10% mai mare (ca nu platesti impozit).

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, conteaza, dar ziceam ca idee, ca merge si fara.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca iau 70% e mult. Daca s-ar da pe bune, nu ar trebui sa ia nici macar 30%. Nu e vorba daca are facultate/liceu, ci daca INAFARA de ele s-a perfectionat singur/a in ceva, sau a asteptat scoala sa ii ofere tot.

| Freya1 a răspuns:

Inteligenta nu tine doar de cata materie sti la scoala, ca mai sunt si oameni cu scoala putina pe care ii duce capul in viata.Ca asa, sa memoreze niște lucuri si sa le turui sau scrii pe foaie poate si un copil mic.Important este sa te descurci, sa stii sa te organizezi si gestioneazi, sa percepi lucuri si sa le rezolvi.
Plus ca da, poti sa ai si facultate ca daca vrei bani multi si rapid tot la sparanghel mergi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Freya1):

Mergi tu la sparanghel, daca nu esti in stare de altceva laughing)
Si nu sunt bani multi... in niciun caz.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In orice caz, tu dupa cum scrii, nici 8 clase n-ai.
- pluralul de la capsuna este capsuni;
- Si daca aveau facultate tot plecau - se scrie, deoarece sunt 50% din cei inscrisi la BAC.

| Eireann a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Capsuni" era initial folosit ca plural doar pentru tufa in care cresc fructele. Plural pentru capsuna -fruct este capsune. Acum ambele forme sunt acceptate si folosite in functie de zona.

| Adrian5575 a răspuns:

Asa e. In mare parte, facultatea este facuta degeaba. Unii o fac doar ca sa nu ii trimita parintii la munca dupa ce termina liceul.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian5575 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai da, dar sunt banii parintilor, nu sunt banii lor. Ei doar ii toaca la facultate degeaba. Lor le convine pentru ca nu ii trimit parintii la munca si le da si bani laughing

| AndreeaWTS a răspuns (pentru AlexDorinel):

Așa ai crede tu. Dar nu e așa.
Ei, când termină facultatea, îi pun pe alții la muncă.
Nu inginerii sapă șanțurile. laughing
Dar voi vă puteți consola cu orice idee aberantă.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru AlexDorinel):

"acum 11 ore | AlexDorinel explică (pentru Adrian5575):
Pai și dacă termina facultatea, tot la munca ajunge și cu banii pierduți)))))) care I logica?"

5 ani de bairam pe banii parintilor? tongue

| Ionut123987 a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu viata lui. Avnd în vedere cei care nu se prezinta, e vina părinților, dar și a scolii oarecum

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Nu patronul unui restaurant gătește, spală vase și vine la 12 noaptea acasă
Nu inginerul sapă și construiește
Nu Prezentatorul tv muncește pe brânci el doar sta cu fundul pe scaun și da din gura
Noi învățam și tot noi punem la munca pe uni ce au 8 clase sau 4 așa ca taci

| Cracanul a răspuns:

Din 70% iau 40% bacul din aia 40% un procent mic dau la facultate, restul merg la capsuni unii termina facultatea si fac ceva cu viata lor, oricum, nu exista om cu facultate si job mediocru, undeva te duce diploma aia mai departe de comert doar prostiii care n-au ce cauta de fapt la facultate si o fac de gura parintilor ajung la capsuni
In Romania nu ai degeaba facultate esti prost rau nu stii cate joburi exista