| qweasdzxc a întrebat:

Ce parere aveti? Putea fi evitata declansarea celui de-al doilea Razboi Mondial? Cum?

11 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Putea fi evitata doar daca Hitler fi fost indragostit.Atunci toata energia sa se indrepta in alta directie! Sau daca acest sinistru personaj ar fi murit la nastere. Dar imi vine sa cred ca insasi existenta i-a programat ivirea, din ratiuni nestiute. Poate ca neamul omenesc avea nevoie de o purificare prin sacrificiu. Poate ca popoarele andine stiau ceva despre importanta jertfei de sange.Cine poate intelege rosturile vietilor noastre?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Da, daca la finele primului razboi mondial, puterile occidentale ar fi fost mai ferme in privinta dezarmarii Germaniei. Inainte de izbucnirea WW2, Hitler si-a batut in mod repetat joc prevederile tratatelor de la Lausanne si Geneva, profitand de nesfarsita lipsa de reactie a Ligii Natiunilor.

nony
| nony a răspuns:

Nu! Nebunia incoltise de mult in creierasele artizanilor. Ce zici, putem evita al treilea razboi mondial? thinking

| Razvan a răspuns:

Nu.Deja era prea tarziu. E de ajuns un singur om, o singura conjunctura favorabila si o armata de orbi care sa il urmeze pentru a schimba lumeawinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu cred, omenirea nu era pregatita pentru asa ceva. Sper ca acum este, pentru ca s-ar putea lasa cu sfarsitul vietii pe Terra.

| Catalion a răspuns:

Nu cred.

| Asdgjkjgs a răspuns:

Nu prea cred ca putea fi evitata, deoarece dorinta lui Hitler de a forma Germania Mare nu putea fi stavilita, dar mai ales dorea sa nu mai tina cont de prevederile tratatului de la Paris care aducea nemtilor o pace umilitoare si astfel aplica revizionismul si declanseaza razboiul.in opinia mea nemtii sunt vinovati de izbucnirea celui de-al doilea razboi mondial si poate acest razboi nu ar fi inceput daca nu ajungea Hitler cancelar (poate daca nu era respins la scoala de arte frumoase, unde a incercat mult sa se inscrie ar fi devenit pictor sau cine stie ce, si alta ar fi fost soarta lumii in special a evreilor)

| 16.laura.16 a răspuns:

Puteau fi evitate multe razboaie prin diplomatie, o diplomatie creionata si de lipsa setei de putere, avere, pamant etc.

| Adryano_4588 a răspuns:

Nemtii au vrut sa cucereasca lumea nemultumiti de teritoriile pe care le aveau...germania este, deci, cea care a declansat ce-l de-al doilea razboi mondial... dupa declansare mai multe state sau aliat cu germania sau cu statele unite ale americii, care voiau ca impiedice germania sa ajunga la controlul lumii.
pentru germania:italia si japonia(cele mai importante) pentru SUA:anglia, rusia.razboiul s-a sfarsit cu victoria aliatilor prin capitulare germaniei si japoniei(atentatele de la hiroshima si nagasaki)

| Lacramioara_6794 a răspuns:

Sincer nu stiu sa iti raspund dar o intrebare mai buna ar fi : Cum am putea sa evitam cel de-al 3 razboi mondial?

| xdgirl18 a răspuns:

Pai sigur ca nu! Poate inrte 1-100 de ani iar vom avea razboaie, toti vom fi impotriva tuturor, iar vor fi 1000 si una de morti etc-etc, dar acum sa ne bucuram de pace, si nu la razboaie XD