| outsidethebox a întrebat:

Ce parere aveti, valoarea de 24 la mie pare semnificativa, mai consistenta sau de ce nu, infricosatoare fata de 0. 0024?

34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara importanta happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca nu stii nici sa imparti corect.

| johnnny123 a răspuns:

La ce se refera acel "0. 0024"?
24 la mie inseamna 2.4%

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Ehh, omul vrea sa para interesant ca de fapt incidenta exprimata de el 0. 0024 (gresit facut impartirea ca sa fie clar) nu e asa dramatica pe cat ar fi 24 la mie

| outsidethebox explică (pentru suntserios):

Unde ai citi cuvantul "incidenta"? Si cum ai dedus ca impartirea este gresita?

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Crezi ca nu te retin, nu stiu despre ce sunt toate raspunsurile tale?
Simplu, am facut impartirea. Foloseste un calculator sa vezi cat da 24/1000

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Toti vor sa para interesanti, dar nu stapanesc nici matematica elementara.

Mai vazusem eu un "matematician" din asta antivaxxer care zbiera "Astia mint ingheata apele! Cum bai nene sa fie incidenta 2.4 persoane la suta?!?! Pai poate sa existe 0.4 persoane?!"

Problema este ca ei se pot convinge unii pe altii, pentru ca cei mai multi nu stapanesc matematica si nu dispun de mijloacele necesare pentru a verifica corectitudinea unor calcule.

| outsidethebox explică (pentru suntserios):

Cum stii ca este vorba despre o eroare de scriere? Johnny123 a raspuns pe jumatate, din pacate...

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Am pus o intrebare clara, ai raspuns pe jumatate (, o fi jumatate de adevar, cumva? Freudian slip?), inclusiv categoria a fost aleasa cu grija, ca sa nu se poata insinua persuasiunea intr-o directie sau alta sau termeni medico-stiintifici...
Vedeti dumneavoastra, nu mai poate nimeni intreba nimic, fara sa va sara tandara ca vezi doamne, fie va aducem un afront convingerilor voastre, fie ca sunt(em) niste retrograzi si revansarzi care nu va impartasim convingerile mariilor voastre...
Reactiile voastre sunt self explanatory!

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Nu nu nu. Lasa eschivarea, deflectarea si cuvintele in engleza, ca nu tin cu mine.

Nu ai pus deloc o intrebare clara. Tocmai de aia, in calitate de om care poseda o intelegere decenta a matematicii, ti-am cerut sa-mi explici cum ai ajuns la o echivalenta intre "0. 0024" si "24 la mie". Pentru ca din intrebarea ta rezulta ca ar fi echivalente.

Pur matematic vorbind. Poti sa explici asta? Da sau nu?

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Da si sper sa recunosti ca NU MI-ATI ghicit gandurile...

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Ce "da"? Da, poti sa explici? In cazul asta astept explicatia matematica.

Pe care binenteles ca nu mi-o vei da, pentru ca nu exista.

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Ai explicatia mai sus si astept sa recunosti ca NU mi-ai guicit intentiile initiale. Apropos, tu ai scris cu mana ta 2.4%!

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Da, eu am scris cu mana mea ca 2.4% este acelasi lucru cu 24 la mie, ceea ce este absolut corect.

Un om care intelege cum functioneaza procentele ar fi stiut asta.

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Cel putin avem certitudinea ca MACAR TU stii asta. +1!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este contextul, ce semnifica? Daca imi pui un numar nu stiu ce sa zic, e un numar si cam atat.

| outsidethebox explică (pentru anonim_4396):

Sper sa fi dat cele doua contexte mai sus, ma interesa dpv STATISTIC ce are sens si ce nu. Multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru outsidethebox):

Din punctul meu de vedere nu are niciun sens despre ce vorbesti.

| outsidethebox explică (pentru anonim_4396):

Probabil, pentru tine, insa poate pentru altii are!
Somn usor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru outsidethebox):

Noapte buna.

| outsidethebox explică (pentru anonim_4396):

Poate nu ai citit asta https://www.tpu.ro/go-to-answer/18416104/ caz in care scuza-ma ca m-am grabit cu raspunsul initial catre tine, fara sa ma fi asigurat ca ai citit si raspunsurile, integral.
Altfel, multumesc frumos!

| outsidethebox explică:

Alte raspunsuri, va rog?

| outsidethebox explică:

La cererea insistenta a atotstiitorilor de serviciu la aceasta ora si contestatari a existentei oricarei forme de inteligenta in afara grupului de troll-i din care fac parte, ma vad silit sa nu mai astept raspunsuri si sa merg mai departe.
Raspuns punctual : 24 la mie este de zece ori mai mare decat 2.4 la mie, scris 0. 0024; nu pot aprecia simtirile fiecaruia, de unde si curiozitatea mea legata de potentiala frica.
Toata lumea a auzit de cianuri, pun pariu, saruri ale acidului cianhidric, foarte otravitoare si de care ar trebui sa va fie frica si sa le evitati ca pe dracu'!

Wikipedia ne spune cum ca, citez, "Cianura de sodiu este o substanță cu toxicitate acută ridicată. Doza letală pentru un om adult variază între 0, 7 - 2, 9 mg/Kg corp[3] cu o medie de 1, 5 mg/Kg corp[4]" (https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Cianur%C4%83_de_sodiu).

Omul ala frumos, cu masa musculara si patratele din raspunsul lui RAY de astazi, ar trebui sa "traga" cam 80 de kilograme, nu?

0. 0015 x 80 = 0.12 sau 120 la mie!

O fi mult? O fi putin?

Apeland la universitatea Stanford, https://web.stanford.edu/dept/EHS/cgi-bin/lcst/lcss/lcss79.html aflam ca:

"The acute toxicity of these metal cyanides is high. Ingestion of NaCN or KCN or exposure to the salts or their aqueous solutions by eye or skin contact can be fatal; exposure to as little as 50 to 150 mg can cause immediate collapse and death." unde accentul cade pe "as little as..."

Dictionarul Webster ne sugereaza intelesul (https://www.merriam-webster.com/dictionary/as%20little%20as):

"
Definition of as little as

—used to suggest that a number or quantity is surprisingly small"

adica acel numar sau cantitate ESTE SURPRINZATOR DE MICA!

Lucrand cu materialul clientului, deducem ca vorbim, intr-adevar de numere surprinzatori de mici si de aceea, in cazul concentratiilor, ARE SENS sa ne raportam "la mie", pe cand (si aici am nevoie de acei matematicieni-statisticieni TPU pentru CONFIRMARE - il rog pe domnul O Jurma sa se abtina!) IN STATISTICA, SINTURA UNITATE DE MADURA ESTE PROCENTUL %! Punct!

Vreti sa fiti luati in serios, fiti profesionisti nu in a rastalmaci stiintele exacte, ci spuneti lucrurilor pe nume, asa cum sunt:
24 la mie nu are sens dpv statistic, doar 2.4%!

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Fa-ti un serviciu si opreste-te din aberat. Lasa Stanford-ul, Wikipedia si Websterul, ca oricum nu intelegi ce scrie acolo. Nu faci decat sa te adancesti in ridicol.

Discutia a pornit de la afirmatia ta ca "24 la mie" suna mai infricosator decat "0. 0024", desi (in opinia ta) sunt acelasi lucru.

Corect pana aici? Buuun.

Haide sa facem lucrurile extrem de simple:

Se da propozitia "24 la mie din capre sunt turbate". Sau propozitia echivalenta "2.4% din capre sunt turbate"

Reformuleaza propozitia astfel incat sa folosesti numarul "0. 0024" si sa aiba acelasi sens matematic.

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Nu man, pastrezi cu obstinatie linia (partidului) cum ca daca am scris DOUA NUMERE automat ar trebui sa fi fost aceleasi.
Ma bucur pentru tine ca cel putin intelegi ceva, ma refer la Stanford-ul, Wikipedia si Websterul, in afara de a asculta ordinile primite!

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Aaaaa, deci acum ai schimbat macazul. Dupa ce te-ai chinuit fara rost sa-mi demonstrezi ca "24 la mie" se poate scrie "0. 0024", acum incerci sa sustii ca de fapt nu ai spus niciodata ca cele doua ar fi echivalente.

Ai dreptate, eu pastrez o linie (a logicii si argumentatiei, nu a partidului), pe cand tu deraiezi.

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Orice ai crede, vreau sa iti multumesc pentru ajutor. Pentru ce? Nu o sa fac cunoscut motivul, lasa-ma sa imi pastrez asul in mana (nu si nasul in masca) cat o mai tine, pentru ca voi nu sunteti prosti si o sa va prindeti candva.
Ca sa iti dau un clue legat de aceasta intrebare: +2!

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Dar de ce refuzi sa transam o data pentru totdeauna aceasta chestiune extrem de simpla, si sa-l declaram pe unul dintre noi doi un ignorant arogant? Chiar nu ma deranjeaza daca rezulta ca eu sunt ala.

Ceea ce propun este extrem de simplu:

Se da afirmatia ta: "valoarea de 24 la mie pare mai infricosatoare fata de 0. 0024".

Cerinta mea:
Spune-ne cum ai formula tu enuntul folosind numarul "0. 0024", dar pastrand acelasi sens matematic cu "24 la mie".

Ti-am dat chiar si un model care nu are legatura cu pandemia:

"24 la mie dintre capre sunt turbate"

Vreau ca tu sa reformulezi aceasta stire "infricosatoare" intr-un mod mai linistitor folosind numarul "0. 0024" dar pastrand sensul matematic.

Si sa-mi dovedesti astfel ca eu sunt ignorantul arogant.

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Daca promiti sa fii la fel de combativ - si asta fara orice urma de misto din partea mea - si sa raspunzi si la viitoarele mele intrebari (pentru care ti-am multumit deja), iti spun tot. Scot asul din maneca.

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Mai scuteste-ma cu "asul tau din maneca". Suni exact ca Trump si suporterii lui trogloditi care de un an incoace tot promit ca in cateva saptamani "scot asul din maneca si dovedesc ca alegerile au fost furate". Nici nu ma mir, avand in vedere ca sunteti din acelasi aluat.

Daca "asul tau din maneca" nu este o matematica noua care desfiinteaza matematica actuala, atunci ramai exact ceea ce ai demonstrat pana acum ca esti: un "analfabet" al matematicii.

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Alegerile la ei au fost furate, ca si in alte parti, includv la noi. Daca nu-ti place ce opinii am, daca tu le stii pe toate, a-mi ignore! Eu nu dau si nu am dat, fiecare face ce vrea, includiv eu!

| johnnny123 a răspuns (pentru outsidethebox):

Multumesc pentru confirmarea tuturor lucrurilor pe care le suspectam despre tine.

| outsidethebox explică (pentru johnnny123):

Cu mare placere si reciprocitate!

| emilllyya a răspuns:

Nu ai impartit corect, de aia nu e la fel de dramatic.