| Jhoanna a întrebat:

Ce parerea aveti de educatia in scoli? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Sistem proiectat intr-o era in care nu mai suntem, in Era Industriala.

In era industriala era ceva de genul - invata bine -> ia note bune -> te angajeaza cineva pe o slujba cat mai bine platita -> la pensie guvernul si compania are grija de tine.

Newsflash! De aprox 20 de ani suntem in Era Informatiei. Aci, slujba sigura/ stabila nu mai are ce cauta in vocabularul majoritatii. Acum tu te ocupi de pensia ta ( nu guvernul si nici compania )prin fonduri de pensie private ( cine are parinti tineri, sa-i intrebe cum sta treaba ). In Era Informatiei, totul se misca mai repede, unele slujbe devin inutile, iar altele devin slujbe cu mare cerere. ADAPTAREA la schimbare este cuvantul cheie acum. Capacitatea de a intui viitorul. Capacitatea de a investii si de a fi singurul responsabil pentru. situatia ta financiara.

In viata ai nevoie de munca in echipa ( ceea ce inseamna copiat in scoli ), ai nevoie sa faci greseli din care sa inveti- succesul este un profesor slab ( in scoala se pedepsesc greselile ). Ai nevoie de "people skills ", comunicare, cum te intelegi cu persoanele din jur ( pastrandu-ti verticalitatea ), cum te prezinti, cum "" iti vinzi produsul ", etc. Astea nu se invata in scoala.

Sistemul este invechit, iar peste tot in lume familii mai instarite realizeaza acest lucru si isi dau copiii la scoli mai neconventionale, unde invata mai practic.

Asta e, e greu sa schimbi un sistem in care unele persoane se simt bine, vorba aia, daca vrei sa-ti faci dusmani, incearca sa schimbi ceva. Bafta in viitor!

7 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Nu-mi mai ivne sa ma mai duc la scoala din cauza incultilor si prostilor. Ma refer atat la profi cat si la elevi. Dezgustator!

| cornel a răspuns:

O parere proasta.nu se mai da atentie.

| Anileda a răspuns:

Ce parere sa am, in ziua de azi profesorii in loc sa vorbeasca civilizat si frumos vorbesc cu dracu si cu tot felul de chestii, stiu sa loveasca elevii, nu mai au rabdare, nu stiu de ce se mai fac profesori daca nu sunt competenti. p. s ma refer la unii nu la toti, unii sunt chiar de admirat altii...

| pauladrian a răspuns:

Nu exista asa ceva, mai ales la liceu.

| denismaria92 a răspuns:

Educatia in scoli? mai EXISTA educatia in scoli?!?

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Pai e un lucru normal, care pe noi ne deranjeaza si ne enerveaza mult, si vrem sa fie totul invers.Cu timpul insa vom observa ca ne-a fost de folos educatia din scoli.Cu ajutorul educatiei ne creem o personalitate.Intelegem ce e viata.Asta-i tot ce cred eu.

| Bubulina_5994 a răspuns:

In fosta ema scoala era de vis sad nici nu faceam ore sad profii ne stiau de fricalaughing) nu se puneau absente am ajuns la likeu gata straight face era mai furmos in generala