| ßhåååå a întrebat:

Ce pareri aveti despre cartea La tiganci? Vreau cat mai multe opinii. funda

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

La tiganci este o nuvela nemaipomenit de frumoasa, care sugereaza trecerea dinspre viata spre moarte si manifestarea sacrului in profan. Este o opera destul de grea, plina de simboluri si semnificatii si, probabil, iti vor induce o oarecare stare de confuzie pana cand le vei intelege. O nuvela complexa, cu un personaj foarte simplu, banal chiar, dar cu o tehnica narativa deosebita (epicul dublu). Daca este doar lectura suplimentara, ti-o recomand in cazul in care iti place fantasticul si iti place sa dai proprie interpretare evenimentelor.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi mai aduc aminte toate detaliile dar nu mi-a placut...

| elisadaia a răspuns:

Pai mie mi-a placut deoarece imi place misterul si fantasticul.Nici cartea, nici nuvela nu sunt lungi deci daca vrei sa le citesti nu iti ocupa mult timp.