| GeorgianaMadaa a întrebat:

Ce pica la romana anul asta la bac? Ce credeti?

12 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Leoaica tanara, iubireawinking

| zurick a răspuns (pentru Plato):

Sper că nu laughing

| Babygirl01111 a răspuns:

Suntem în anul 2019, tocmai s-au împlinit 130 de ani de la moartea lui Mihai Eminescu, 1 este ziua în care se dă proba de limba română la bac, în a 7-a lună din an.
Dacă facem o simplă scădere, 2019 - 130 - 1 - 7 = 1881, anul apariției nuvelei „Moara cu noroc", de Ioan Slavici. laughing)))

| MihaiPavel21 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război(Camil Petrescu)

| Plato a răspuns (pentru zurick):

Preferi "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii"?
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Dar ce zici de "Joc secund" de Ion Barbu? happy

| sierra1 a răspuns:

Analfabeții, întotdeauna

| deeeaqq a răspuns:

Luceafărul

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu am cum e aia. De Ion Barbu stiam ca e Riga Crypto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Depinde ce i s-a predat fiecăruia.Eu la Ion Barbu am făcut "Joc secund" în loc de "Riga Crypto şi Lapona Enigel",iar la Nichita Stănescu, de exemplu, eu nu am făcut "Leoaică tânără, iubirea", ci "Către Galateea".

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu am, eu le-am facut acum 10 ani, mai stiu asa din amintiri. happy

| zurick a răspuns (pentru Plato):

Da laughing
Insa si mai mult prefer epicul. happy