| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face pentru a ma intelege bine cu viitorii mei colegi de camera, facultate, colegi si colege de palier/camin? Mentionez ca nu sunt genul de persoana care sa fumeze, sa bea, genul de om petrecaret...dar cu toate acestea... trebuie neaparat sa fii asa pentru a te integra in jurul lor, a celorlalti?

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Să nu te lași influențat/ă de aceștia. Este problema lor dacă beau/fumează/petrec și alegerea ta dacă dorești să fii la fel, dar dacă cele enumerate nu fac parte din firea ta, este inutil. Îți faci ție un rău încercând să fii ceea ce nu pari și asta pentru că la un moment dat ai putea deveni. Mulți adolescenți retrași încep să fumeze numai de dragul "prietenilor" ajungând la o "evoluție" în rău. Dar te poți integra printre aceștia și fără a fi ca ei, fiind pur și simplu tu. Un fumător are mai multă încredere într-un nefumător pentru că știe că nu-i va fuma niciodată țigările, la fel și în cazul celor care nu consumă alcool. E doar un fel de a spune, ideea e mult mai simplă: găsește aspecte comune pe care le ai cu cei din grup și încearcă să le exploatezi, spre exemplu: Afli că un fumător din grupul tău este pasionat de avioane ca și tine -> mergi la o demonstrație cu el, vedeți un film, un documentar, dezbateți, etc. Mai târziu afli că tipa aia care dansează pe mese în club e pasionată de pisici ca și tine, rezultă subiect bun și comun de discuție. Așa te vei putea integra fără a-ți face rău și să trăiești clipe frumoase alături de persoane cu care ai cel puțin un aspect în comun. Când acel grup va vedea cât ești de sociabil/ă și "de treabă" puțin le va mai păsa dacă fumezi sau bei. Când vor avea nevoie de sprijin, vor apela la tine pentru că tu vei fi cea mai "nepătată" persoană. Succes!

3 răspunsuri:
| blond1x a răspuns:

De ce să fumezi/să bei, să fi ca toți ceilalți? fiecare are modul lui de a fi...
Facultatea este un nou început, dar este unul distractiv cu care te vei obişnui repede.

| Claraaaaa16 a răspuns:

Nu,nu trebuie sa te prefaci ca esti ca ei. Fi acelasi ca si acasa, si la liceu, si oriunde. Nu trebuia sa iti pui si tu masca de baiat petrecareţ dar de fapt sa nu te simti bine. Fi tu însuţi, ei o sa te accepte asa cum esti tu. Nu te înjosii doar prin faptul ca nu bei sau fumezi.O sa fie totul bine, nu iti face griji.^^

| Alexia079 a răspuns:

Nu.In niciun caz.Sa fumezi/bei nu este bine.Nu trebuie sa faci asta pentru a fi acceptat.Stai linistit o sa iti faci cu siguranta multi prieteni.Un prieten adevarat te va accepta asa cum esti (si tu pe el) adica nu o sa iti spuna sa bei sau sa fumezi doar pentru ca el face asta.Fii tu insati! Altfel nu rezolvi nimic ci doar iti faci rau.Bafta la facultate!