Întrebare recomandată | cnvv a întrebat:

Ce poti face dupa facultatea de istorie?

19 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Raspunsul lui Drolja este mai mult decat complet. Nu am ce sa adaug, doar tin sa precizez, in calitate de student in anul 3, ca este o facultate minunata.

| Nemessys a răspuns:

Profesor de istorie.

| nebunu894 a răspuns (pentru Nemessys):

Rly dude omu face facultati si se face prof de istorie pe 15
milioane salariu. porcarie.

| Nemessys a răspuns (pentru nebunu894):

E o posibilitate... laughing

| xerxes1 a răspuns:

Sa completezi formulare pentru somaj.

| Nilsson a răspuns:

Cel mai probabil poti face o cariera in invatamant ca profesor, dar din cate stiu iti trebuie un modul psihopedagogic.
Mai poti lucra la vreun muzeu, ca arheolog sau poate chiar ca ghid turistic, dar in acest caz te-ar avantaja sa stii o limba de circulatie internationala.
Mai poti fi si analist politic, din aceea care comenteaza la talk-shourile tv, dar astea sunt vise, cum am zis, cel mai sigur ajungi profesor.

| Eduard619 a răspuns:

Deci daca termini facultatea de istorie poti urma multe meserii de succes : arheolog, om de stiinta, cercetator sau cel mai probabil profesor, dar eu nu as recomanda facultatea asta....nu prea cred ca e de viitor.
happy

| GoldandSilver a răspuns:

Atata timp cat inveti cu pasiune, sunt sigur ca vei avea o profesie cu satisfactii!

| oykoj98 a răspuns:

Arheolog, profesor de istorie, inspector scolar, ghid turistic, angajat la un muzeu si scriitor

| DroIja a răspuns:

Am făcut facultatea de istorie și pot zice ceva pertinet, nu ca fraierii (care consideră că ASEul e facultate) care-și dau doar cu părerea pe aici.

Facultatea de istorie îți dă acreditare de istoric/ istoric de artă, cercetător, arheolog, arhivist, profesor, muzeolog, muzeograf, (pentru a fi ghid turistic pe undeva nu vă trebuie facultate de istorie, geniilor!), istoriograf, scriitor, curator, critic de artă.

Dacă o facultate de genul credeți că nu deschide perspective, atunci nu știu ce alta o face... Ah, dar stai, vorbesc cu niște liceeni care consideră doar aseul și medicina facultăți...

| Eduard619 a răspuns (pentru DroIja):

Fraierii aia care termina medicina sau ase ul politehnica o sa isi găsească un job ok...tu te poti multumi cu statutul de profesorhappy

| DroIja a răspuns (pentru Eduard619):

Ești atât de încuiat, încât nu vezi un metru mai mult în fața ta, dar stai, de asta ești și la ASE...
...pentru că o să-ți zic o chestie care o să-ți dea cu eroare:

Nu sun profesor de istorie și niciunul din colegii din generația mea nu e profesor după ce a terminat facultatea asta.

După ce termini istoria, vei avea tangențe cu restul facultăților umaniste, nu puțini suntem colaboratori cu antropologi, artiști, arhitecți, arheologi, RISE, etc.

Mă întreb, Eduard619, ce proiecte și ce legături ai tu ca doctor cu un sociolog, de exemplu, după ce-ți termini facultatea și ce proiecte ai?
ASE-ul, medicina și alte facultăți reale nu-ți deschid decât o direcție după ce le termini.

| Eduard619 a răspuns (pentru DroIja):

Normal ca nu esti prof...iti mai trebuie vreo 15 facultatihappy
PS sunt la medicina stai tu linistit.
In fine gata fiecare cu ce si-a ales.

| DroIja a răspuns (pentru Eduard619):

Luminează-mă și pe mine, de ce 15? Vreun motiv anume sau numărul tău norocos?

| aXy99 a răspuns (pentru DroIja):

Incerci sa demonstrezi cu brutalitate ceva de care nici macar tu nu esti convinsa in totalitate...sau asa se manifesta la tine autosugestia, prin persuasiune si agresivitate (as spune verbala, dar meh...)

| DroIja a răspuns (pentru aXy99):

De asemenea, îmi repet dimineața în oglindă „ești licențiată în istorie" de fiecare dată când mă apuc de câte un proiect sau mă duc pe la facultatea de istorie- chestii care sunt posibil să fie, de asemenea, niște fantasme sau plăsmuiri ale imaginației mele.

| Balescu_Alex_1992 a răspuns (pentru DroIja):

Multumesc pentru discurs, chiar mi-ai dat mult de gandit, sincer chiar nu voiam sa accept faptul ca medicina este singura facultate care imi poate satisface atat satisfacerea materiala cat si cea spirituala(adica un domeniu placut pentru ca iubesc istoria big grin)!

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Cam greu cu facultatea asta...Cel mai probabil poţi ajunge profesor de istorie sau arhivist.

| StiflersMom a răspuns:

Betivan, daca mergi pe arheologie