| cnvv a întrebat:

Ce poti face dupa Facultatea de Litere?
Dar cea de Istorie?
Geografie si Geopolitica?
Si mai multe, dar nu-mi vin acum in minte.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatator, educator, profesor, pedagog, bibliotecar, asta in situatia in care gasesti locuri libere, de nu, vanzator in mall, sau chiar la taraba in piata. Si chiar nu glumesc, cam asta s-a ales de cativa din colegii de liceu, care au facut o facultate de litere si nu au mai gasit de munca peste ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate inteleg esti la liceu de Filologie si-ai vrea sa stii unde sa mergi mai departe.
Totul depinde de tine ce-ti place mai mult, conteaza putin si ce posibilitati sunt in orasul tau sau daca vrei / ai posibilitatea sa te muti intr-un oras mai mare.
Pe langa ce-ai enumerat, ai mai putea face Drept si sa iesi avocat si Jurnalistatica ma gandesc ca sti ce inseamna asta.
Bafta!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! :D
Litere
Posibilităţi de încadrare: Profesori în cadrul învăţământului preuniversitar şi universitar; Cercetători în domeniile filologice (lingvistică, istorie, teorie literară); Editori, re­dac­tori în presa scrisă, la radio şi în televiziune; Manageri sau funcţionari culturali în instituţiile publice sau pri­vate; Traducători; Agenţi de relaţii pu­blice şi publicitate; Euroconsilieri în departamentele guvernamentale de integrare; Documentarişti, bibliotecari şi bibliografi; Specialişti în mass-media.

Istorie
Absolvenţii facultăţilor de istorie au la dispoziţie, pe de o parte, cercetarea ştiinţifică şi cariera didactică şi, pe de altă parte, domenii mai aplicate cum ar fi arhivistica şi arheologia. Alte opţiuni ar fi meseria de muzeograf, cea de bibliotecar precum şi diverse funcţii în instituţiile administraţiei de stat, în administraţia publică sau în diplomaţie.

Geografie
Studenţii care urmează goegrafia se pot angaja ca cercetători în domeniul cercetare-dezvoltare în ceea ce priveşte protecţia mediului; în structurile private care realizează evaluări de impact, bilanţul şi auditul de mediu, în instituţii specializate sau firme private de cartografie, topografie şi cadastru, în turism; în urbanism; Alte variante ar fi cea de analist în probleme de mediu, topograf, specialist în probleme de geopolitică şi economie mondială, meteorolog, hidrolog, hidrogeolog, geotehnician, paleontolog, inspector de mediu sau specialist în monitorizarea mediului înconjurător.

Sursa-http://www.gandul.info/......te-4597193 Raspuns castigator? :D :D :D :D

| Andersen2k18 a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti ceva de viitor, tu stii mai bine ce vrei de la viata. Dupa facultatea de Litere poti deveni profesor, la fel si la Istorie(Arheolog, Istoric) etc.Eu iti spun sa alegi, si sa faci ce iti place tie, nu ceea ce vor parinti tai, prieteni etc.

| Borsecuț a răspuns:

Profesor in primul rand
Dar e o meserie nasoala laughing)