| anonim_4396 a întrebat:

Ce povesti mai sunt in afara de: La cirese, La scaldat si Pupaza din tei mi-o spuneti si pe a patra este tot din volumul 1.Amintiri din Copilarie.

8 răspunsuri:
| MoneyMoney a răspuns:

"Caprele Irinucăi"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion Creanga, adult, incepe povestirea amintirilor din propria copilarie.
Partea a-II-a
In aceasta parte scriitorul nareaza cateva din intamplarile foarte cunoscute ale copilariei sale: La cirese, Pupaza din tei, La scaldat
Partea a III a
Nica este acum adolescent, urmeza cursurile Scolii Domnesti din Targu Neamtului, apoi pe cele de la Scoala de Catiheti din Falticeni
Partea a IV a
La inceputul acestui capitol se fixeaza timpul actiunii, toamna anului 1855 si spatiul, satul Humulesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Le găsești aici http://lecturirecenzate.ro/ și aici http://lecturi-scolare.blogspot.com/

| bebelusha93 a răspuns:

Buna! Cu plugul

| ave1994 a răspuns:

La urat si Calul balan (cred)

| Laura1074 a răspuns:

Mai sunt asa:"La colindat de Sfantul Vasile" si "Smantanitul oalelor " insa cred ca mai sunt.Eu pe astea mi le amintesc.

| Answer1and1Question a răspuns:

Din cate stiu eu, la cirese, la scaldat si pupaza din tei sunt singurele parti dar ele fac parte din Capitolul 2 din Amintiri din copilarie happy
Sper ca te-am ajutat! Funda? happy

| GeorgitzuGirl a răspuns:

Aceea in care Ion Creanga(Nica)merge de sf. Vasile la colindat, iar vecini il cearta ca a mers prea devreme.Scuze,dar nu mai stiu cum se numeste sau daca are un nume.Cred ca acestea sunt capitole.