| anonim_4396 a întrebat:

Ce preferați dintre istorie și geografie? Argumentați!

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

O intrebare foarte buna pentru că ma pune in dificultate. Ambele imi plac.
Dar daca ar fi sa aleg neaparat dintre cele doua voi alege istoria. Istoria oferă identitate, empatie, memorie colectivă, exemple educative, un sens moral, adeziune socială, perspective comparative, o gamă largă de modele și alternative, un ghid al acțiunii publice și fundamente ale înțelepciunii viitoare, este un mijloc de a prețui trecutul. Istoria ne ajută să înțelegem cum funcționează lumea, problemele lumii, cum se comportă oamenii, cum au ajuns societățile aşa cum sunt, care este impactul indivizilor și grupurilor, importanța trecutului în modelarea prezentului. Istoria ne dezvăluie modul de evaluare a probelor, interpretările contradictorii și cum să recunoaștem consecințele pe termen lung ale acțiunilor. Istoria îmbunătățește judecata, rezolvă mari probleme semnificative pentru înțelegerea noastră, este esențială pentru o bună educație cetățenească, este utilă în piața muncii, este o formă de ilustrare morală, ne ajută să înțelegem alte culturi, ne ajută să negociem într.o lume ambiguă, susține înțelegerea și dialogul comun. Istoria promovează patriotismul, toleranța, mândria în realizările naționale, spiritul deschis, ne pregătește pentru vieți private de integritate și împlinire personală, oferă posibilități de alegere, o viziune politică comună, un cadru pentru celelalte științe umaniste, ne face mai puțin etnocentrici. Istoria este o armă împotriva ideologiilor false (care provin de la cei care habar nu au istorie si cunostinte elementare despre subiectele respective in sine, insa in cea mai mare parte de la credinciosii care trăiesc într.o lume falsa subordonata de intelegerea gresita a cărților dedicate divinitatii, aplicând/sugerând pentru problemele lor/atora fiziologice "rezolvari" spirituale, adica a.ti mintii creierul ca sa poata trece peste problema), înlătură provincialismul și egoismul, dezvoltă abilități de gândire critică și abilități de gândire istorică, ne acordă şansa de a deveni ființe umane demne, crește încredere noastră asupra capacității umane. Istoria este o formă de artă, o știință sau ambele, oferă divertisment şi o bază comună pentru participarea la dialogul permanent asupra culturii noastre. Pe mine unul ma ajuta foarte mult in dezvoltarea personală. Conștientizez problemele trecute ale lumii, constientizez care au fost consecințele, știu ce se va întâmpla daca vor veni aceleasi probleme iar pe capul nostru cum ar fi pandemia si ce efecte vor avea. Pandemiile au fost foarte benefice in progresul și evoluția omenirii. Chiar daca pandemiile in sine sunt lucruri îngrozitoare, lumea nu s.ar putea schimba cu o vorbă buna, singura soluție este haosul iar un haos poati fi dezlănțuit cel mai bine de o pandemie. Sincer in momentul asfa ma ocup cu studierea religiei si stiintei, legatura profunda dintre ele si ce mesaj codificat au ele. Am realizat ca este o legătură profundă intre evenimentele istorice si cele biblice foarte mult si semnifica ceva mult mai profund si realist fata de intelesul si povestea comuna pe care biblia ne face sa o intelegem la prima vedere. Sunt multe de zis dar daca ma intind deza devine motiv de somn pentru altii. Alegerea ta care este?

| Apokales a răspuns (pentru NotNamed):

Vezi ca deja te-ai intins laughing. Nu ai vrut sa-ti scape niciun beneficiul al studierii istoriei, nu?

| NotNamed a răspuns (pentru Apokales):

≈))))) in timp ce.l scriam parea mai mic. Încăpeau mai multe cuvinte pe un rand.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Salut. Îmi place răspunsul deoarece nu ai vorbit de materiile bac (un lucru irelevant). Ai vorbit despre științele în sine. Inainte sa imi spun alegerea, vreau sa descriu relatia mea cu aceste doua științe și contextul care m-a facut sa vin cu aceasta intrebare.
Primele mele contacte cu istoria si geografia au fost, bineînțeles, la școala. (de fapt, nu chiar, cu totii auzim cate ceva despre ele si inainte, fara sa stim despre ce e vorba) In generala am avut o profesoara de istorie care m-a facut sa iubesc istoria. Invățam si raspundeam ora de ora. Dar nu invățam tocind, niciodata nu am facut asta. Eram atent si rețineam. Stiam sa trag concluzii si sa fac legaturi din puținele lucruri pe care le știam. Stiam si geografie, poate ceva mai mult tocit acolo, dar nu ma omoram dupa ea, cu toate ca ma descurcam practic la fel de bine. Unele lucruri mi se par extrem de interesante, dar unele mai deloc.
Nu zic, nici istoria nu mi se pare mereu interesanta, dar era nevoie doar sa fac legături intre lucrurile stiute. Problema aici e foarte mult si cu felul in care e structurata materia. Ei, profesorii, trebuie sa acopere totul, fie important sau nu. Eu am avut noroc cu acea profesoara de istorie, deoarece nu era fixata pe programa si statea mai mult pe ce era mai interesant, si nu ne cerea sa stim anii la perfecție. Acum la liceu, profesoara de istorie e din aceea care doar vrea sa puncteze programa si cam atât. Ma face sa imi pierd interesul. In schimb la geografie, acum facem despre populatie si dinamica populatiei, lucru care mi se pare foarte interesant si ma ajuta aici abilitatea de a face legaturi intre lucruri stiute, e vorba de natalitate, mortalitate, migrații si asa mai departe. In prezent daca e sa ma iau dupa note, ma descurc mai bine la geografie. Deci ține mult de profesor si de ce se predă. Notele nu ma intereseaza. Ei bine, recent am devenit foarte interesat de jocul GeoGuessr, pare un lucru stupid, dar mi se pare fascinant. Sunt persoane pe YouTube care il joaca, ideea fiind ca tu esti spawnat intr-un loc aleatoriu pe Google Street View si trebuie sa fizezi pe harta unde crezi ca esti. Nu e vorba de noroc. Persoanele astea experimentate se uita pe ce parte merg masinile, ce culoare au placuțele de inmatriculare, ce culoare are pamantul, unde e soarele, ce tipuri de copaci sunt etc. si reusesc sa faca niște ghiceli foarte apropiate de realitate. Chestia asta ma fascineaza. Sa stii unde te aflii. Stiind unde te aflii intelegi lucruri despre cultura si despre persoanele din locul respectiv. Partea asta a geografiei e tare frumoasa, dar din pacate nu se predă așa ceva. Se predă despre tocirea vechilor munți ai Măcinului, despre stratosfera si despre tipuri de pietre. Si astea sunt interesante, dar pentru un grup mai select de oameni, iar utilitatea lor este destul de redusa. Mi-ar placea sa invatam mai mult despre particularitatile țărilor, mai ales cele mai puțin cunoscute. Facem Europa și America în continuu, dar nu stim mai nimic despre Africa sau Asia. Cu toata ca sunt foarte complexe si interesante. Majoritatea persoanelor stiu despre Africa doar că "e săracă" iar acolo se taie firul. La fel si la istorie, tot vorbim despre marii descoperitori si colonisti europeni, dar nu prea facem nimic despre mongolezi sau triburile africane. Normal ca informarea reala se face in particular, dar ar fi bine ca școala sa ne ofere in punct de plecare. Daca tu nu faci la istorie niciodata nimic despre Asia, nu prea o sa ai cum sa vrei sa te informezi mai mult, fiindca nu ai de la ce porni. Aș zice ca istoria este mai utila, cum ai spus si tu. Sa stii ce a fost in trecut te face sa nu fii luat prin surprindere de viitor. Te face sa observi in orice lucru o relatie cauza-efect. Si geografia este foarte interesanta si cele doua merg mâna in mâna, dar realitatea este ca majoritatea oamenilor nu vor pleca din țara lor sau daca vor pleca e vorba doar de un sejur de cateva zile intr-o zona turistică ce nici macar nu e reprezentativa pentru țara respectiva. Calatoritul ar trebui sa insemne explorare. Nu sa mergi sa faci poza cu un ghid unde au mai facut 50 de milioane de oameni. Cred ca nu intelegi o tara cu adevarat pana nu vizitezi si orașele mai mici si satele. In concluzie, utilitatea geografiei e mai niché, istoria ne poate ajuta zi de zi. Ar fi bine ca tinerii sa porneasca la drum cu o baza mai temeinica in aceste subiecte, dar pana atunci nu avem decat sa ne documentam in particular.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi oricum când pleci în călătorii te documentezi ca să ști ce vizitezi și să atingi cât mai multe puncte și să ai o ținută adecvată, sau cel puțin așa fac eu. Nu are niciun rost să știi pentru cultura generală toate reședințele de județ când se găsesc la un search pe google și poate că nici nu vei străbate fiecare părticică din țară, nici niște date vechi de 7 ani care azi sigur nu mai sunt valabile.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt intru totul de acord cu tine. Sunt la fel de pasionat ca si tine pentru aceasta științã deosebită. Acum este vorba de liber arbitru, ce te pasioneaza mai mult. Eu unul cum am spus, ma pasionează mai mult istoria pentru ca este un factor major in dezvoltarea mea mentala. Tie il place mai mult geografia pentru ca vrei sa acumulezi cat mai multe cunoștințe despre diferite puncte geografice. Un raspuns foarte bine argumentat. Iti multumesc ca mi-ai raspuns.
Cat despre jocul acela, stiu foarte bine la ce te referi. M.am uitat ieri cateva ore pe YouTube cand unul juca cu mai multi prieteni. In caz ca te interesează, sa te uiti la canalul care se numeste Vikkstar123 (7mil. subs).

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

De acord. Faci foarte bine! Nu ma refeream sa stii aceste detalii, ma refeream sa vizitezi si zonele nu neaparat turistice pentru a iti face o impresie obiectiva si cat mai cuprinzatoare despre cum arata țara vizitata, despre cultura si oameni, pentru a te incarca din aceasta calatorie cu un bagaj cat mai bun de informații si experiente utile. Nu ma refeream sa facem exerciții de memorie pe denumiri big grin

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Ce mica e lumea, l-am vazut si eu! Recomand si GeoWizard si John Zecker happy

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi așa le și reții, se leagă si cu sentimentele care sunt primele pe care ți le reamintești. E prea mult de explicat, dar dacă vei călători mai mult, vei vedea cum stă treaba. Ce ai scris undeva mai sus îmi pare secvențe din filme laughing, o fi și în realitate, nu zic nu.

16 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ambele pentru ca mi-au placut la fel de mult mereu, inca sunt pasionat de ambele, dar cel puternic argument pe care il pot da este faptul ca cele 2 sunt indispensabile una alteia. Nu pot sa aleg doar pe una dintre ele, ori ambele, ori niciuna.

| Werrich a răspuns:

Am dat bacul la Istorie deoarece este mai logic decat la geografie unde trebuie sa stii harta Europei si a Romaniei. Mai mult de jumatate din raspunsurile cerintelor se gasesc in textul dat.

| Apokales a răspuns:

Istoria cuprinde geografie intr-o mare parte. Insa si geografia are treaba cu istoria pentru ca datorita istoriei sunt trasate granitele de pe harta. Oricum, prefer istoria pentru ca explica mult mai bine natura umana, geografia n-o face.

| CleanHeart a răspuns:

Istorie, imi place sa stiu evolutia si tot ce a fost in trecut.
Geografia o sa ma pasioneze doar cand voi calatori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă zici de bac, atunci geografie...dar, sincer, mi-ar fi plăcut să cunosc mai bine istoria, e mai interesantă... părerea mea.

| Anuket a răspuns:

Istoria e ca o poveste, mai faci corelații, e drăguț, mai greuț de reținut anii. Geografia are multe denumiri pe care trebuie să le reții și-mi pare fără rost doar teoretic. Sunt de părere că geografia se învață cel mai bine călătorind, băgând și puțină istorie.
Dacă te referi la materiile de bac, nu știu că n-am fost umanistă.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Ambele sunt frumoase. Istoria e interesanta, deoarece poti afla ceea ce s-a intamplat in trecut. Dar geografia te ajuta sa stii mai multe despre planeta.

| SynapseNinja a răspuns:

Sincer, amândouă îmi plac și au fost printre singurele discipline școlare care mi-au plăcut pe parcursul celor 12 ani de școală și la care m-am descurcat mai bine. Eu am dat bacalaureatul la geografie și am luat notă frumușică acolo. Dar dacă m-ai bune să aleg dintre cele două materii, eu aș alege mai mult istoria. Pe mine istoria m-a atras mai mult decât geografia și mă descurcam mai bine la ea, rețineam mai mult în timp relativ scurt. Istoria îți arată ceea ce s-a întâmplat în trecut, ce decizii au fost luate de conducători și ne învață greșelile sau părțile bune care au rezultat din acele decizii. Ea, istoria, ne învață cine a fost un popor cu adevărat în trecut, iar un popor care își uită trecutul începe să piară în timp. Prin cunoașterea trecutului poți dezvălui diferite tipologii de oameni și poți învăța din greșelile lor, practic, te poți dezvolta personal prin lucrul acesta. Geografia este și ea foarte bună, te învață să te orientezi în spațiu, te învață ce bogății sunt chiar în propria ta țară și e bine să știi și geografie. În concluzie, pe mine m-a atras mai mult istoria și aș vrea să mai studiez istorie pe parcurs.