| Loredanachirița6 a întrebat:

Ce puteti sa imi spuneti despre curtezane? Si ce parere aveti despre ele? happy

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

CURTEZÁNĂ, curtezane, s. f. Femeie de moravuri ușoare, care trăia la curtea unui suveran sau a unui nobil; p. gener. femeie cu conduită imorală; prostituată. – Din fr. courtisane (după curte).

| gabicoo a răspuns:

Loredano ai planuri de viitor?

| Iote a răspuns:

Prostituate recunoscute oficial.
Insa, prostituate care au primit o educatie. Stiu sa poarte o discutie cam in orice domeniu, stiu sa se imbrace si "cum se tine furculita". Nu se dezbraca imediat cum intra clientul pe usa. In general, au un cerc restrans de clienti fideli. Cand ies pe strada stiu sa fie decente, nu atrag atentia cu tinuta si comportamentul. Apoi, au grija de sanatatea lor si a clientilor.

| AnastasiaK a răspuns:

Ți s-a răspuns deja la întrebare, deci nu mai am ce să adaug, decât total off topic, o recomandare de film despre viața unei curtezane: Dangerous beauty. big grin