| CapDeSfecla a întrebat:

Ce reprezinta Efectul Placebo?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Este folosit in medicina. Medicamente fara nici un efect. Sunt pacienti, bolnavi inchipuiti care vor numaidecat tratament. Ca sa nu li se faca mai rau cu un medicament, li se administreaza pilule/injectii placebo. Insa este eficient psihologic. Pacientul convins ca a luat tratament, incepe sa se simta mai bine.
Dar, medicamente placebo se mai folosesc si in testele pentru medicamente. Un lot ia medicamentul testat, alt lot buline placebo. Fara sa se stie care si ce ia. Apoi, se face comparatia rezultatelor finale.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O ameliorare temporara a simptomelor resimtite subiectiv cauzata de credinta ca primesti un leac. Efectul placebo nu vindeca nicio boala.

| VI3 a răspuns:

Salut!
Mai pe scurt, atunci când organismul nostru se vindecă fără tratament prin autosugestie.
Să zicem că te doare capul și vrei să iei o pastilă de cap, dar eu mam oferit să îți dau ție o bomboana ca să-ți treacă mai repede durerea.
Efectul- tu te vindeci singur crezând că acea bomboana te vindecă.
Baftă!

| CapDeSfecla explică (pentru VI3):

Am inteles. Gen si aghiasma este un placebo.Crezi ca te face mai sanatos, mai nu stiu cum, dar ea este doar apa, poate chiar de la robinet.

| VI3 a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Ai dat un exemplu mai bun.

| doctorandus a răspuns (pentru VI3):

Efectul placebo este un mit care a prins radacini, dar e doar un mit. In sensul ca nu poate vindeca nicio boala reala.