| Butterfly1 a întrebat:

Ce reprezinta formula chimica?

Răspuns Câştigător
| simplyM a răspuns:

Formula chimică sau formula moleculară este o expresie care reprezintă compoziția unei substanțe chimice pure cu ajutorul simbolurilor. Această formulă servește în chimie pentru indicarea numărului de atomi dintr-o moleculă, iar cifrele indică raportul în care se află atomii. Indicarea tipului legăturilor și a orientării lor se face prin formula structurală.

4 răspunsuri:
| E03043036 a răspuns:

Formula chimică sau formula moleculară este o expresie care reprezintă compoziția unei substanțe chimice pure cu ajutorul simbolurilor. Această formulă servește în chimie pentru indicarea numărului de atomi dintr-o moleculă, iar cifrele indică raportul în care se află atomii. Indicarea tipului legăturilor și a orientării lor se face prin formula structurală.

| rianarebeka a răspuns:

Formula chimică sau formula moleculară este o expresie care reprezintă compoziția unei substanțe chimice pure cu ajutorul simbolurilor. Această formulă servește în chimie pentru indicarea numărului de atomi dintr-o moleculă, iar cifrele indică raportul în care se află atomii. Indicarea tipului legăturilor și a orientării lor se face prin formula structurală.

| Exilee a răspuns (pentru simplyM):

A,da? Ce formula are hexacianoferatul de potasiu (III)? Sau acidul acetil-salicilic?

| simplyM a răspuns (pentru Exilee):

E535 sau ferocianura de sodiu, cunoscută și sub numele de hexacianoferat tetrasodium sau hexacianoferat de sodiu, este un compus complex cu formula chimică Na4Fe(CN)6 care formează cristale semitransparente galbene la temperatura camerei și se descompune la punctul de fierbere. Este solubil în apă și insolubil în alcool. În ciuda prezenței liganzilor cianurii, ferocianura de sodiu nu este deosebit de toxică (doza zilnică acceptabilă 0–0.025 mg/kg greutate corporală), deoarece cianurile sunt strâns legat de metal, deși pot reacționa cu acidul sau se pot dotodescompune cu eliberarea de cianură de hidrogen. Se consideră că nu este deosebit de toxic potrivit unor cercetări care studiază influența separată a fiecărei substanțe asupra organismului uman. În forma sa hidrică, Na4Fe(CN)6·10H2O (ferocianură de sodiu decahidrat), este uneori cunoscut ca prusiat galben de sodă. Formula acid acetil salicilic : C9H8O4;