| anonim_4396 a întrebat:

Ce rol a avut femeia in al 2 razboi mondial? Pe langa doctori ma refer. Tin minte ca in America faceau care armate, munitie si arme pentru ca barbatii erau plecati toti la razboi. Au avut rolul asta si alte tari?

Chiar nu stiam unde sa pun intrebare.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Rolu de a isi insela barbati, pe bune ce rol au avut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si sa fie violate de rusii care inaintau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Erau sclave..., servitoare, voluntare la Crucea Rosie, infirmiere, asistente, mame si sotii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum de nu au avut si ele un rol in "conducere". adica unde se luau decizi importante si restul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Femeia a fost mai mereu inferioara din punct de vedere politic.
Rol in conducere thinking Sotii de sergenti, generali si eu mai stiu ce.
Altceva nimic.
Sau poate in spitale si cantine erau la conducere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai si din punct de vedere politic de ce? au fost cateva care au dat-o in bara rau de tot si de acolo se credea ca toate sunt la fel sau ce? nu inteleg unde au inceput toate astea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din trecut,mult din trecut...
Reamintim!
Femeia-face si are grija de copii,curatenie, gospodarie si in bucatarie.
Barbatul-aduce bani acasa, in caz de razboi-la lupta.
Au fost si femei care au luptat, dar din cauza corpului pe care il avem, noi cedam usor si nu rezistam in anumite conditii.
Plus ca pe atunci nu era atat de bine apreciata femeia.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ete fis, Ecaterina Teodoroiu chiar a existat, nu a fost un mit. Plus de asta, gindeste-te la femeile care au fost asistente medicale pe front. Ce trebuia sa vada ele zi de zi depasea cu mult ororile pe care le vedeai ca soldat. Plus de asta... Night Witches(http://en.wikipedia.org/wiki/Night_Witches), sau la modul general - http://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_World_War_II

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am vrut sa-i scriu despre Ecaterina si am sters laughing.
Dar ea nu a fost la "conducere" thinking

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

"Several hundred thousand women served in combat roles, especially in anti-aircraft units. The U.S. decided not to use women in combat because public opinion would not tolerate it" ma intreb cine nu era de acord. doar barbatii sau si femeile?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Public opinion - in special religious freaks si sa nu uitam ca americanii erau inapoiati binisor in perioada aia cu atitudinea fata de femei, negri, sau fata de indienii lor.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Mda, oarecum am uitat ca Americani sunt printre cei mai spalati pe creier.

Răspuns utilizator avertizat