| vidiuta a întrebat:

Ce rol are gradinita in educarea copilului?

10 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Gradinita il pregateste pentru scoala. In gradinita incepe sa-si dezvolte abilitatile, socializeaza, iar mai nou chiar invata sa scrie si sa citeasca sau invata limbi straine. Am un verisor de 7 ani acum, care a invatat ceva engleza si maghiara la gradinita. E repede, stiu, dar tot ce se face/invata la gradinita e bazat pe joaca asa ca nu e prea solicitant.

| lilboutique a răspuns:

Nu sunt eu o experta.big grin dar cred ca e bine sa creasca langa alti copii, sa se integreze usor mai departe la scoala, liceu etchappy

| baru a răspuns:

Are un rol foarte important Noi ca si parinti nu avem rabdare si nici timpul necesar pentru a ne ocupa de copilul nostru La gradinita in afara de faptul ca au mai multa rabdare cu ei dar si invata foarte multe fapt pe care noi nu stim Ca atare gradinita din punctul meu de vedere este foarte buna, Conteaza insa ce personal se ocupa de copii nostri Un alt motiv si unul bun pentru care gradinita este buna este faptul ca sunt mai multi copii in acelasi loc iar ei se simt cu mult mai bine Si se vor obisnui sa comunice mai bine deci ----La gradinita Pa

| Aicilef a răspuns:

Ajuta la cei 7 ani de acasatongue

| Ana a răspuns:

La gradinita cunoaste copii noi, face tot felul de activitati frumoase pentru varsta lui, se obisnuieste sa socializeze cu copii, invata lucruri noi.

| andreiyo50 a răspuns:

Il pregateste pentru scoala si il ajuta sa se integreze in societate, sa se familiarizeze cu mediul social.

| asdfqw a răspuns:

Il ajuta ea la ceva...:d

| perla a răspuns:

In Italia daca vrei il dai daca nu, nu! doar ca copii se dau la cresa, gradinita, scoala ca sa poata merge la munca sa stea acasa cu ei ce sa-i inveti? cum injura tata sau ca fumeaza mama,? acolo au un orar si il respecta.

| Coriii a răspuns:

Cei mai multi dintre copii ajung la gradinita undeva pe la 3 ani. Foarte multi dintre parinti, au nelamuriri cu privire la importanta gradinitei si se intreaba chiar daca copii lor trebuie neaparat sa treaca prin aceasta faza sau nu. Este un lucru real faptul ca gradinita nu este obligatorie pentru copiii ce vor sa ajunga la scoala in clasa intai, dar cunostintele si informatiile capatate in clasa pregatitoare gradinitei sunt de un real folos elevilor in clasa intai.

Se vor pune bazele educatiei copilului

La gradinita, in functie de varsta la care ajunge, copilul isi va pune bazele unei educatii ulterioare. Nu de putine ori, parintii au recunoscut ca odata cu gradinita, copilul lor a inceput sa vorbeasca, sa fie mai ascultator sa mearga la toaleta... Iar daca juniorul ajunge prima oara undeva pe la 4-5 ani are sansa sa capete cunostinte primare de matematica, limba materna, fizica, scriere si vorbire corecta. Iti doresti ca copilul tau sa fie pregatit pentru clasa intai, iar gradinita este cea care poate sa faca acest lucru. Daca nu va trece prin acesta prima faza, copilul tau are sanse sa recupereze informatiile pierdute, dar de cele mai multe ori va trece o perioada buna de timp pana el se va acomoda cu idea de scoala, interactiuni sociale de grup, materiile de baza amintite anterior, despartirea de parinti si alte lucruri noi ce implica experienta de scoala.

Socializarea

Gradinitele pregatesc copii pentru anii de scoala ce vor urma si in prisma noilor prietenii ce se formeaza si modul de comunicare cu colegii lor. Dezvoltarea acestor abilitati de comunicare cat mai devreme este de asemenea importanta si ele se vor imbunatatii odata cu trecerea timpului. Daca copii sunt obligati sa isi impartaseasca ideile si sa se joace frumos si constructiv unul cu celalalt, fiind supravegheati si ajutati de persoane calificate, ei vor incepe stocarea acestor informatii si vor forma modul lor de a-i trata pe ceilalti pentru tot restul vietii.

Nu va fi o problema sa se obisnuiasca cu ideea de scoala

Respectarea unui program este un alt aspect in care gradinita isi are rolul ei. Chair daca o gradinita este mai permisiva cu orele de incepere si de terminare a programului, ajungand la scoala ei vor avea o idee clara despre ce inseamna sa nu intarzie si sa fie prezenti dupa un anumit orar impus. Astfel o zi plina de scoala, teme pentru acasa si pregatiri suplimentare nu va fi un soc pentru ei.

Acestea sunt doar o parte din implicatiile benefice ale gradinitei in educatia copilului tau. Cei mai multi dintre parintii care au considerat ca aceasta perioada nu este foarte importanta, regreta acum alegerea facuta. Ca si parinte ai datoria sa iei cele mai bune decizii in ceea ce priveste educatia copilului tau si tocmai de aceea trebuei sa fii constient de importanta gradinitei intr-o crestere normala.
tongue

| beatrice_4007 a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea, gradinita are un rol destul de important in educarea copilului deoarece: la gradinita copilul invata sa socializeze cu alti copii, invata sa imparta jucariile cu altii, invata sa se joace cu alti copii si tot la gradinita un copil isi face primii prieteni.