| AndreaDanci a întrebat:

Ce s-a ales de colegii vostri olimpici? Cei buni la invatatura. Ai mei am realizat recent ca majoritatea astora cu bac de notele de 8-9-10 care au fost trimisi peste tot la olimpiade, acum lucreaza in comert. E cam socant, mai ales ca imi amintesc cu cata mandrie vorbea diriginta despre viitorul lor. Unii dintre ei au abandonat facultatile si acum ma topesc de rusine cand imi scaneaza produsele la supermarketuri. Cred ca e o lovitura grea sa ajungi de la nota 10 si aspiratii mari la o viata normala si doar cu diploma de bac. Ce ar fi putut preveni asta?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte bine toti.
Unul profesor universitar prin UK, unul medic de succes unul are propria firma de soft. Si asta pentru ca atat in liceu cat si in facultate nu ia obligat nimeni sa mearga la olimpiade, s-au dus pentru ca erau intradevat buni

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La noi în oraș un olimpic adună cartoane.

| relian a răspuns:

Colegii tai atit au putut, aia este limita lor, atit au fost buni, doara pana acolo, ma refer la scoala.
In viata atit is buni sa lucreze unde spui.Este vorba despre colegii aia ai tai cand ei erau copii, acum au ajuns adulti si cam atit fac, ce pot si cit pot, atit ii duce mintea.
Oamenii ar trebuie sa nu mai laude copii, copiii sunt in crestere sub toate aspectele fizic si inteligenta, de abia cand ating maturitatea vezi exact ce poate acel om.

Exact ce vezi tu, aia am vazut si eu cu colegii mei de la scoala generala si cu cei de la liceu.Stau si ma minunez cand ii vad cit de slabi sunt acum ca oameni maturi laughing Pe vremuri ei erau aia bunii, ma rog vorba vine, erau buni la scoala nu peste tot.

Vorbea diriginta ta despore viitorul lor, atit o ducea si pe aiai mintea, crezi ca aia e mai luminata? Degeaba e profesor daca face jobu ala doara sa supravietuiasca, doara pentru bani.

Ce ar fi putut preveni ca viitorul colegilor tai sa fie altul? Nimic, cum am spus ei atit pot.
Tu banui ca ai ajuns mai bine ca ei, poate ca esti mult mai inteligent ca ei, asta te mira acum, cum de aia care erau cei mai buni, acum nu iti vine sa crezi cum is.
Tocmai, tu ai fost mai inteligent si atunci, doar ca nu ai stiut tu, colegii tai erau mai buni ca tine la timpul ala si doara la scoala.

Mai bine ar fi sa te intrebi ce ar putea preveni ca cei ca tine si altii, care nu erau printre aia buni la scoala, dar care ajunsi adulti is de fapt mult mai buni ca colegii aia olimpici, acesti copii asa cum ai fost si tu, ai fi putut sa ajungi, sa fii si mai destept daca cineva siar fi dat sau siar da interesu la scoala.

Stiu elevi care se chinuiau sa treaca clasa si acum maturi is de N mori mai destepti ca olimpicii de care povezstesti.

Asta arata cum am spus, omu se vede cum este, de abia dupa maturizare, pana atunci totul este in crestere, totu variaza, unia gindesc mai rapid, altii mai lenti, alti mai mult, unia mai putin, dar apoi lucrurile se inverseaza si cand ajungi matur vezi cu adevarat care si cine este mai bun.

Am mai spus si au sarit multi pe mine pe aici, exista diferente si intre sexe, astea le vezi, nu trebuie doara sa le citesti, ori sa iti spuna asta careva.
Dar in ziua de azi nu mai ai voie sa spui ca exista diferente intre sexe in ce priveste inteligenta.
De cate ori am spus asta, mi-a fost sters raspunsu laughing multi, poate femei ma rapoarteaza.

Copii cand is mici, fetitele is mai inteligente ca baieteii. Asta cred ca pana undeva spre clasa a 8a, apoi lucrurile incep sa s e inverseze si baietii ajung din urma si depasesc fetele.

Spun asta din ce am citit, ceva articole f vechi, plus din observatii proprii.
Cam la fel se intampla si cu acesti olimpici despre care tu te intrebi acum aici.

Nimic nu e rau, nu este nimeni de vina pentru ca acei olimpici ajung asa, ce se greseste este ca profesorii nu isi fac jobul pentru toti elevii.
Cei ca tine sau cei mai slabi la carte ar putea sa ajute omenirea, nu olimpicii nu aia "asi" cam despre asta este vorba.

Bine acum fiecare cu parerea lui, eu spun din ce am citit si din observatii.
Dupa cum se observa is multi in situatia asta.Si la mine la fel a fost, ma minunez acum cand vad fostii, asi la invatatura cas vai mama lor laughing asta din toate pctele de vedere.

| Frank51 a răspuns:

Ai mei sunt doctori, profesori universitari pe la cambridge, unii au companii de succes, toti au profitat de oportunitati.

| johnnny123 a răspuns:

Eu cred că ție îți place să inventezi scenarii care te fac să te simți bine în legătură cu (ne)realizările tale...

Eu nu cunosc niciun olimpic care să fi ajuns casier la supermarket. Dar niciunul. Și am cunoscut destui olimpici.

| AndreaDanci explică (pentru johnnny123):

Nu am ce scenarii sa inventez si nu ma consider nerealizat, sunt doar uimit de ce intorsaturi iau vietile altora ca eu nu am trecut prin asa extreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cazurile sunt mii și situațiile mii. Cum și mie mi se spune adesea că bărbățeii nu sunt toți la fel, așa îți spun și eu că acesta este cazul tău și poate mai sunt câteva cazuri așa, dar nu e general valabil. Sunt și extremele alea în care ăia cu casa căzută, nimeni nedându-le șanse, își luau 10 pe linie și acum sunt șefii tăi de la firmă. happy

Ceea ce am să-ți spun în schimb iar mie nu mi s-a spus, este că e total normal ca să-ți pui această întrebare dacă tu trăiești asta și în funcție și de ceea ce trăiești și-ți creionezi credințele, viața, curiozitățile, trăirile. happy

Ca să mai adaug câte ceva, totuși reacția ta chiar din întrebare mi se pare ușor arogantă sau chiar de jignire, de ce ți se pare umilitor că un coleg de-al tău cu 10 a ajuns la casa de marcat? E oare casierul sau lucrătorul comercial mai prejos? E oare vreun om mai prejos ca altul?

O să spui, păi da ce, că nu suntem egali în societate. Total de acord, dar feelingu-ul nostru ar trebui totuși să fie de respect pentru toți, chiar și pentru oamenii de rând ca să o citez din nou pe Violleta. Și iar întreb cu ce este mai prejos un casier, care stă toată ziua la casă și vă numără vouă lapții și prezervativele sau absorbantele toată ziua și vă zâmbește tâmp, că doar "clientul nostru-stăpânul nostru"?

Cât ca să răspund din nou la întrebare, așa e viața, nu știe nimeni unde te duce în final, poate dacă am știi că viața mai are și un destin, poate nu am mai trage atât murind chiar de copii, neavând o copilărie că noi doar trebuie să stăm în top, nu spun că acum să ne culcăm și să o ținem fără muncă deloc, că și de muncă e și trebuie să o facem și pe aia, dar nu exagerând.

Deci nici pe ai tăi colegi, viața nu i-a întrebat le-a pus doar în față ceea ce a vrut ea, chiar dacă ei erau olimpici.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Nu oricine merge la olimpiada e... olimpic. laughing esti olimpic daca ai trecut macar de nationala. Altii nici pe local nu iau. Chiar daca unii erau buni la anumite materii, una e sa fructifici pasiunea, folosind informatiile, alta e doar sa fii un elev bun si ascultator fara personalitate si zvac care se mandreste cu o medalie. Unii au mai multa vointa decat altii, poate nu sunt sprijiniti financiar sa faca scoala si nu se descurca c-un job, ca atunci cand esti serios si inveti bine, e foarte greu sa ai si job pe langa. Nu toata lumea e rezistenta la stres. Nu toata lumea isi doreste sa faca un anumit lucru. Multi sunt presati de familii, orgolii etc. Multi nu stiu ce pasiuni au cu adevarat. Ajung sa nu se cunoasca. Si asa ajung casieri in market. Si nu ii condamn pe cei fara facultate. E inutila in ziua de azi, ca nimeni nu isi da interestil. E utila doar diploma, ca in rest, modul in care se invata in ziua de azi e autodidact. Profii te trec la misto. La fel de bine pot sa invat si singura, pe principiul asta. Doar ca o diploma e utila atunci cand ai noroc sa se uite cineva la ea. laughing Nota 10 nu inseamna neaparat inteligenta sclipitoare, ci multa munca, rutina, toceala. Depinde si de materie. Dar la olimpiada ai bibliografie si modele de exercitii. In viata, cand trebuie sa faci alegeri, nu ai asa ceva. Totul e imprevizibil si cine e cu adevarat inteligent, va alege doar lucrurile care stiu ca.l ajuta sa creasca.

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Nu are nicio relevanta ce note iei tu la scoalahee hee tot romanu sa inteleaga ca scoala e basicul societatiihee hee daca iei 9-10 nu inseamna automat ca esti inteligent acum depinde si la ce materii iei,de exemplu la romana daca inveti niste opere nu esti inteligent esti doar papagal, daca inveti gramatica asta arata ca esti destept ca nu orice nea ion stie despre fraze, propozitie si asa mai departe. Oricum romanu nu face diferenta intre destept si inteligent, destept inseamna ca ai capacitatea sa memorezi, inteligent inseamna ca ai capacitatea sa gandesti niste lucruri.Adica einstein, tesla, da vinci si asa mai departe astia sunt niste tipi inteligenti ca fiecare pe treaba lui si-a imaginat ceva si a creat ceva spectaculoswinking.Asa vad ca pe online a inceput treaba asta cu barbatu alfa si cu scoala ca nu e buna.Ba cei drept scoala e vai de capu ei si ti-o spun eu care eram destul de bun aveam mai mereu de la 8 in sus dar nu luam notele astea ca ma interesa pe mine de ele sau ca voiam sa impresionez pe cinevahee hee cei drept eu le luam la materii care mi se pareau interesante gen matematica chiar era misto iubeam sa stiu tot numai ca sa pot fi arogant cu pisatii aia prin clasa cand faceam caterinca la ora si faceam profesoru sa creada ca sunt prost si dupa ieseam la tabla si rezolvam ce-mi dadea el facea spumehee hee, au mai fost unele materii care mi s-au parut interesante si de aia le si studiam gen geografie si istoria ceva interesant laughing n-ai cum sa nu-ti place istoria de exemplu si nebunia fiecarui conducator care a vrut pe rand sa aiba totul traian, hitler, atilla hunu toti astia au avut nebunia sa aiba tot, geografia iar cum sa nu-ti placahee hee sa afli chestii despre alte tari care sunt mult mai interesante ca a noastra.Asa sa revin la aia cu barbatu alfa..nu zice nimeni ca sa iei numai 9 si 10 ca asta nu arata ca esti inteligent dar daca nu esti capabil nici sa iei un 7-8 inseamna ca esti doar prosthee hee. Oricum trebuie sa inteleaga tot romanu ca scoala e facut special pentru a crea mana de lucruwinking, aa ca e impachetata frumos sa te faca sa te crezi important daca te duci la o facultate si ca te pupa in c4r tanti lenuta ca ai ajuns la facultate ca ea daca n-a ajuns pana acolo crede ca e ceva misto e alta treabawinking.Dar in viata si la sfarsitul zilei omul inteligent e ori ala care a creat ceva ce altii nu sunt in stare ori ala care face bani cacalau din ce altii nu se gandesc ca se pot face.

| RaulȘerban a răspuns:

Ai mei colegi s-au realizat. O studentă la medicină, una la farmacie, una la kineto, una în armată, una la management, un coleg călătorește prin lume ( ca turist, nu mă întreba de unde are bani că nimeni nu știe- familia lui e săracă lipită pământului), dar da, o duc bine.