| Andutza_Ingerashu_1998 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca vaporii de apa nu s-ar condensa?

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stii ca in mod normal, o substanta cu masa molara a apei nu ar fi in stare lichida la temperatura asta, ci doar undeva pe la -100 grd Celsius.
Apa isi datoreaza starea lichida la aceste temperaturi datorita unei forte de atractie, numita puntea de hidrogen, care modifica proprietatile fizice ale apei, si a altor substante care au radicalul -(minus)[OH]. Datorita acestei forte exista viata, inclusiv lantul ADN sau ARN exista in mare parte datorita ei.
Practic, intrebarea ta se reduce la aceasta: ce s-ar intampla daca nu ar exista puntea de hidrogen, raspunsul este, nu ar exista viata in forma pe care o cunoastem noi.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Zenithf):

Pe romaneste: Am fi TOTI morti!

| Zenithf a răspuns (pentru Marius94_5839):

Nu am fi morti, din moment ce nici nu am fi existat.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Zenithf):

Adevar graiesti!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

S-ar intrerupe circuitul apei in natura, asa ca la un moment dat apa ar deveni o masa stabila, elementele care o compun-hidrogenul si oxigenul-nu ar mai avea fata de mediu acelasi rol, de hranire si revigorare.Practic apa s-ar,, imputii,, si viata ar disparea treptat, incepand cu plantele.