| 6644 a întrebat:

Ce sa fac daca la scoala isi bat joc de mine si ma obijduiesc? Sunt baiat si sunt in clasa a 6-a, de sarit la bataie nu sare nimeni de mine numai verbal se iau sa ma injure, sa rada, sa ma ia peste picior, sa ma obijduisca, sa ma faca sa rosesc, sa faca misto de mine, sa fie contrati asupra mea, din cand in cand se intampla sa imi mai dea si cu piciorul in fund, dar mai des verbal se iau de mine, de obicei verbal ma hartuiesc si nu stiu ce sa fac ca ei sa nu sa se ia de mine.Numai imi zic si se mai întampla vreodata poate cate un picior in fund, numai cu vorba si cu piciorul in fund. Numai cu vorba, cu cuvintele, cu compartamentul sunt agresivi si poate sa se intample cumva vreodata si cu piciorul in fund dar de batut nu ma bate nimeni, nimeni nu ma loveste.Pot sa imi zica ceva chiar si in locuri publice de exemplu in ruta. Poate sa se intample ca de la spate cineva in loc sa ma strige, sa se adreseze la mine sa imi faca asa cu degetele peste ureche sau cu piciorul in fund, asta cum ar fi ca adresare. Ce as putea sa fac ca mai mult nimeni sa nu se anine, sa nu ma obijduiasca?

| TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

Asociatia Telefonul Copilului
Răspuns Apreciat de Editori
| VanillaQ a răspuns:

Salut.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu o persoana adulta in masura sa poata face ceva (familia ta, profesori, diriginte sau psihologul scolii).
Nimeni nu merita sa fie tratat astfel nicaieri niciodata!
Din pacate, copiii din ziua de azi sunt prost crescuti, dar daca copiii sunt asa, ne putem imagina cum sunt parintii care ii cresc.
Chiar daca e verbal, sau nonverbal, tot VIOLENTA se numeste, si violenta se pedepseste prin mustrare, scaderea notei la purtare, dupa caz si exmatriculare.
Te rog frumos sa ai initiativa de a vorbi cu o persoana din cele mentionate mai sus chiar de AZI.
Azi iti vorbesc urat, maine nu se stie ce vor face pentru ca ei vad ca esti slab si au putere in fata ta.
Mult succes!

2 răspunsuri:
| Salontanul a răspuns:

Asa am patit si eu pana prin clasa a V-a. Apoi am zis: stop! De ce sa ma las? Chiar daca le spui celor mari (diriginte, parinti, etc) nu se rezolva nimic. Copii o vor face iarasi si mai abitir. Atunci solutia mea a fost sa-l iau pe unul de gat si sa-i explic ca nu este frumos ce face. Nu ma intreba care este "explicatia" ca se va zice ca incit la violenta. Dupa 2-3 din astia celorlalti le-a intrat mintea la cap.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Spune asta dirigintelui și tatălui tău. Dacă dirigintele este prost și nu îi poate opri, poate tatăl tău o poate face.
Până se rezolvă treaba asta, caută să nu le stai în cale. Copiii pot fi foarte răi, mai răi decât oamenii mari, fiindcă nu are cine să îi educe. Ai grijă de tine. happy