| 5540 a întrebat:

Ce sa fac daca la scoala isi bat joc de mine si ma obijduiesc? Sunt baiat si sunt in clasa a 6-a, de sarit la bataie nu sare nimeni de mine numai verbal se iau sa ma injure, sa rada, sa ma ia peste picior, sa ma obijduisca, sa ma faca sa rosesc, sa faca misto de mine, sa fie contrati asupra mea, din cand in cand se intampla sa imi mai dea si cu piciorul in fund, dar mai des verbal se iau de mine, de obicei verbal ma hartuiesc si nu stiu ce sa fac ca ei sa nu sa se ia de mine.Numai imi zic si se mai întimpla vreodata poate cate un picior in fund, numai cu vorba si cu piciorul in fund.Numai cu cuvintele si cu piciorul in fund.Numai cu vorba, cu cuvintele, cu compartamentul sunt agresivi si poate sa se intample cumva vreodata si cu piciorul in fund dar de batut nu ma bate nimeni, nimeni nu ma loveste.Ce as putea sa fac ca mai mult nimeni sa nu se anine, sa nu ma obijduiasca?

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eram copil si eram in situatia ta pana intr-o zi. In acea zi eram supra saturat si l-am luat pe unul de gat. Am zis ce-o fi, o fi. L-am trantit de pamant de n-a stiut ce se intampla cu el. S-au luat in haita de mine. Am fugit si apoi cum il prindeam pe cate unul la colt ii achitam datoria. Dupa catva timp au inceput sa-mi prinda frica si m-au lasat in pace. Mai mult au inceput sa ma cheme la joaca cu ei. Daca vad ca ti-e frica sunt lupi. Cand ii arzi sunt mielusei. Trebuie doar un pic de curaj. O mai si iei dar asta e...

| 5540 explică (pentru Salontanul):

Adica ar trebui sa ii bat, sa le dau bataie pentru ca ei mai mult sa nu sa se anine de mine?

| sabin89 a răspuns:

Poţi să îi zici la diriginta că te obijduiesc. Dacă nu ia măsuri şi ăia continuă să te obijduiască, ai putea încerca să-i obijduieşti şi tu. Adică să fie chit, obijduială la obijduială. Vezi ce iese. Şi poţi să le mai dai şi câte un picior în fund din când în când.

| Simpatic a răspuns:

Dar care crezi ca este motivul principal pentru care se iau de tine? ori esti mai firav decat ei? ori ai trasaturi mai ilare cum ar fi nas mai pronuntat, urechi mai mari?
Forma asta de bullying e aiurea dar cu totii am trecut prin ea cand eram copii sa iti dau si exemplul meu nu de la scoala ci de la joaca, aveam un amic pe la varsta de 13-14 ani care era mai solid decat ceilalti si mai inalt, mai puternic, si tot se lua de mine nu ma suporta. Intr-o zi a inceput sa ma loveasca in joaca gen dar dadea cu pumnii si picioarele (nu tare dar lovea) eu ma feream, i-am zis ca se uita unii din parintii mei pe geam (tata parca fuma o tigara) si nu vreau sa fiu umilit, el nu a tinut cont de ce i-am zis, atunci vazand asta i-am aplicat un pumn tare in barbie, ce crezi a incetat cu fazele astea de atunci...
Asa ar trebui si tu sa faci sa ii lovesti inapoi pe cei care te umilesc si intr-o zi o sa vezi ca nu se vor mai lua de tine.

| 5540 explică (pentru Simpatic):

Adica ar trebui sa ii bat, sa le dau bataie pentru ca ei mai mult sa nu sa se ia de mine?

| 5540 explică (pentru Simpatic):

Trasuturi de acestea prea deosebite nu am de infatisare cum ar fi nas, urechi, gura

| 5540 explică (pentru Simpatic):

In privinta corpului tot nu sunt mai firav

| 5540 explică (pentru Simpatic):

In orice caz nu as zice ca sunt chiar asa firav la corp

| Simpatic a răspuns (pentru 5540):

Cam da, sau macar sa ii faci din vorbe dar atunci risti sa o iei tu, pentru ca prostii asa sunt cand se simt jigniti sar la bataie

| anonimg a răspuns:

Cauți pe Google email-ul inspectoratului școlar din judetul tău, și le scrii. Le spui problema, dar și faptul că nimeni din școală nu i-a măsuri împotriva acestor colegi.

| Mirel4412 a răspuns:

Poate gresesti si tu cu ceva. Ori ii parasti, ori le faci ceva. Daca esti slab o sa continue asta, daca te duci la diriginte si ii spui, probabil nu o sa faca mare lucru, iar copiii o sa te priveasca mai rau ca pe un paracios. Ia cativa tovarasi mai mari, si du te la ei cand sunt pe strada. Nu-i bate, doar ameninta-i. Stiu ca nu e absolut deloc inregula, dar asa e cel mai bun mod de a incheia totul, scoala nu face mare lucru, si in afara scolii pot sa te bata copiii.

| 5540 explică (pentru Mirel4412):

De gresit eu eu nu gresesc cu nimic? eu sunt la locul meu

| 5540 explică (pentru Mirel4412):

Dar mii interesant de ce ei pe mine mau lat inainte?

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Este vreun profesor / profesoara intelegator / intelegatoare? Nu musai dirgintele sau diriginta, ci un adult ce preda la voi, in care ai incredere. Spune-i acelei persoane. Daca nu se rezolva, spune-i dirigintei / dirigintelui. Daca nu se rezolva, mergi la director / directoare. Daca nu se rezolva, scrie inspectoratului scolar, cum a mai scris un user. Daca nu se rezolva, te transferi si gata. De asemenea, spune-le parintilor. Important e sa NU raspunzi cu violenta. Imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla si sper sincer sa se rezolve problema. Daca insa toti colegii sunt impotriva ta, muta-te la alta clasa.

| 5540 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Dar mii interesant de ce ai anume pe mine m-au luat inainte?

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Anunta pe cineva mai mare si in care poti avea incredere, pana la urma exista si oameni care se manifesta asa din cauza frustrarilor subconstiente. Ia atitudine si nu permite nimanui sa se ia de tine. Stii si eu eram hartuita, din clasa a 5 a pana in clasa a 8 a, dar mereu luam atitudine desi profi nu erau prea implicati, spuneau ca si eu am ceva de impartit insa doar eu eram victima, oricum nu l lasam sa intreaca masura si pana la urma a fost ok

| clowder0012nxk a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa anunti dirigintele sau profesorii in legatura cu comportamentul urat al colegilor si sigur vor lua masuri. Sau poti sa le spuj parintilor si sa ii chemi la scoala.

| Smdkdjdj a răspuns:

Schimba scoala, si taie orice legatura cu colegii tai. Nu isi vor potoli comportamentul, am trecut prin ce ai zis si tu, cel mai bine e sa schimbi scoala si sa te prefaci ca nu stii pe nimeni din fostii tai colegi dupa. Intr un mediu asa toxic e greu sa mai stai 2 ani, e aiurea. Iar cand ajungi la liceu fii cu gura mare si tare n pumn daca se poate, fii direct, si un pic rautacios sa vada colegii ca nu pot glumi cu tine prea usor si sa nu faci niciodata auto ironii. Nici la liceu nici daca schimbi scolile. Fii de treaba cu toti dar mentine te sus.

| 5540 explică (pentru Smdkdjdj):

Dar daca si in alta scoala vor fi de acestia?

| 5540 explică (pentru Smdkdjdj):

Toxici de acestia?