| Jazzooohs a întrebat:

Ce sa fac sa ma pot concentra mai bine atunci cand invat? Am problema asta de cand ma stiu si desi am o memorie buna si retin repede detalii nesemnificative, ma chinui foarte tare atunci cand vine vorba de invatat o lectie pentru scoala sau de facut o tema. Nu stiu cum sa ma pot motiva sa am mai mult spor, mai ales ca la vara dau bac-ul si vreau sa iau note mari. Si inca ceva: chiar daca ma apuc dimineata de treaba, dupa un somn bun si o cafea, incep sa casc si nu inteleg de ce, pentru ca nu sunt obosita deloc. Va rog ajutati-ma pentru ca m-am saturat ca ceilalti sa obtina rezultate, iar eu sa stau pe urma sa ma oftic fara rost. sad

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Poate nu inveti logic, si asta este intr-adevar o problema.

| MrsVamp a răspuns:

Invata cu muzica. Du-te intr-un loc retras al camerei, ia-ti telefonul, intra pe google sau youtube si scrie "Muzica pentru invatat". Pune-ti castile in telefon si apoi in urechi. Si o sa vezi ca muzica respectiva e formata doar din instrumente sau sunete, fara cuvinte, ca sa nu-ti distraga atentia.
La mine cel putin functioneaza perfect. Nici nu simt ca ascult ceva, ma concentrez mai bine cu muzica aceea.
Bafta la BAC.

| alexmihaiozsvath a răspuns:

Hmm eu cand invat imi pun melodiile preferate pe fundal apoi ma pun la masa (nu in pat SFAT) inca un sfat. Invata intai apoi fa temele.....si inveti imediat ce ai ajuns acasa pentru ca asa mai ai in minte chestile invatate la scoala. Sper ca te-am ajutat....eu asa fac de obicei BAFTA!winking happy