| xSega a întrebat:

Ce se afla in josul universului? Mă refer sub planete

Răspuns Câştigător
| Andreei555555 a răspuns:

Ba chestia asta cu josul si susul planetelor nu prea are logica, parerea mea. Nu poti merge "sus" sau "jos" in univers, din perspectiva unui om ai zice, atunci cand te uiti la o harta a sistemului solar o sa zici ca susul universului este in dreptul polului nord iar josul in dreptul polului sud. Ei bine chestia asta nu are nici-o logica pentru ca pamantul este ca un balon infinit. Dar oricum dupa logica mea aș spune ca daca te duci "in sus" sau "in jos" hudecand dupa pozitia pamantului si modul lui cum se invarte in jurul soarelui la un moment dat vei ajunge afara din glaxie, in vid. Pentru ca galaxia noastra are un fel de brate alcatuit din sisteme solare, asteroizi, etc. Iar pe unul dintre aceste brate ne aflam si noi. Acum nu stiu sigur care este pozitia axei de rotatie a pamantului in jurul soarelui. Deoarece poate fi si inclinată in directia bratului. Deci daca te-ai duce "in sus" sau "in jos" practic doar ai trece prin brat. Si nu te-ai indrepta in directia esiri din el.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti spun, daca imi arati unde este SUSUL universului... tongue

| Sn4k3 a răspuns:

Mda, extraterestrii mai au de asteptat daca vor sa ne viziteze.

| johnnny123 a răspuns:

Când ți-am citit întrebarea am crezut pentru o secundă că am fost transportat în timp în anul 1200. Apoi m-am uitat la calendar și am văzut că suntem totuși în anul 2018.

Acum sunt confuz, pentru că nu înțeleg cum în secolul XXI mai pot exista asemenea întrebări și oameni care le pun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Universul e infinit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pe corpurile cu gravitaţie există noţiunea de sus/jos stânga/dreapta.In spaţiu nu există aceste notiuni.Josul de la Polul Nord este susul de la Polul Sud.Nu există o hartă precisă a Universului deoarece totul este în continuă schimbare:Tu mergi pe Terra, ea se învârte în jurul axei sale şi în jurul Soarelui.Soarele se învârte şi el la rândul lui prin Calea Lactee, care la rândul ei se roteşte.Deci totul este în continuă mişcare.Revenind la întrebarea ta, vei găsi ceea ce se găseşte şi în tot restul Universului: praf, asteroizi, mai departe vei găsi şi alte stele, planete, sateliţi naturali, şi multe altele. Sper că te-am ajutat.Succeswinking.Funda?

| AlexCristi97 a răspuns:

Esti adeptul teoriei ca pamantul e plat? laughing cum adica sub planete in josul universului?

| xSega explică (pentru AlexCristi97):

Nu doar mă întrebam dar cred că așa este cum spunea utilizatorul de mai jos ca totul e împrăștiat în univers

| BlueDark a răspuns:

Glaxiile sunt imprastiate in spatiul cosmic.Nu exista notiunea de stanga/dreapta sau sus/jos in spatiu.Atata timp cat nu actioneaza gravitatia, toate sunt imprastiate la infinit.

| xSega explică (pentru BlueDark):

Am citit ceva ca ar exista putina gravitație în spațiu

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Universul este infinit. Doar Dumnezeu stie happy

| costinvlad a răspuns:

Jos de tot daca iesi din univers vei da de multivers(alte universe).

| IFeelS0Alone a răspuns:

Oamenii de ştiinţă cred că Universul a apărut în urmă cu aproximativ 13, 8 miliarde de ani datorită evenimentului Big Bang. Din acel moment Universul se află în expansiune. După Big Bang, Universul s-a răcit şi inflația cosmică a încetinit, dar ulterior viteza de expansiune a Universului a crescut în mod constant datorită influenței energiei întunecate.

Cosmologii estimează că cei mai vechi fotoni pe care îi putem observa au parcurs o distanță de 45…47 miliarde de ani-lumină de la Big Bang. Asta înseamnă că Universul nostru observabil are o mărime de aproximativ 93 de miliarde de ani-lumină. Dincolo de ceea ce putem observa, există însă o parte a Universului despre care nu ştim nimic deoarece radiaţia electromagnetică emisă din acea regiune a Universului nu a avut timp să ajungă la noi.

| KanekiMalai a răspuns:

Bum bum