| Alex1510 a întrebat:

Ce se cultiva in general in India? Cum e economia Indiei?

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca te referi la agricultura:CEAI(primul loc pe glob), arahide (primul loc pe glob), Piper, tutun, bumbac, trestie de zahar, orz, sorg, darine, cartofi, citrice, ricin, Kenaf, susan, manioc-Printre marii producatori pe glob! La tutun:locul 3 pe glob.
Lasa cafea si cereale uzuale.Sa nu mai vorbim de stupefiante naturale trecute cu vederea).
In rest o economie armonioasa, in toate domeniile posibile si imposibile!
Ma faci sa emigrez acolo!

| Tiby04 a răspuns:

India este singura un mare producător și exportator de carne de vită, cu o producție estimată la 3, 5 milioane tone în 2012.[1] Exporturile constituie 44% din producția internă de carne de vită.[1]

Industrie[modificare | modificare sursă]
La nivel mondial, India este un important producator de carbuni, minereu de fier, bauxita, diamante si sare. Este in crestere productia de petrol si gaze naturale. Industria prelucrătoare plasează India intre primele zece tari ale lumii ca valoare a producției. Predomina inca ramurile tradiționale: textila (îndeosebi prelucrarea bumbacului; locul 2 pe glob) si alimentara (este cel mai mare producător mondial de zahar si unt). S-a afirmat puternic industria constructoare de mașini, care produce o gama variata: de la tractoare, locomotive si vapoare pana la sateliți artificiali, India fiind una dintre putinele tari care au dezvoltata industria cosmica. India are si o puternica industrie cinematografica. Ocupa locul 2 pe glob in domeniu, după S.U.A., orașul Mumbai fiind supranumit „Hollywood-ul Indiei"