| cosminjuve a întrebat:

Ce se intampla cand presiunea atmosferica scade sau creste?

8 răspunsuri:
| annabountii99 a răspuns:

Pai atunci cand presiunea atmosferica scade (adica e temperatura mai mica) aerul se rarefiaza (de ex daca mergem la munte) si pana corpul ni se obisnuieste ni se infunda urechile.
iar la presiunea atmosferica ridicata aerul e mai dens, mai mult (atunci sunt temperaturi ridicate) de ex. la mare
FUNDA? happy

| cosminjuve explică (pentru annabountii99):

Scuze, eu nu am formulat intrebrea bine, dar daca imi raspunzi si la asta iti dau funda.Eu ma refeream la modificarile vremii care apar in urma acestor modificari ale presiunii? Acum e cum voiam eu sa fie, raspunde corect si iti dau funda.

| Myhai_Mihai_1989 a răspuns (pentru cosminjuve):

Gresit cand presiunea atmosferica scade temperatura este mai mare

Alte răspunsuri
| annabountii99 a răspuns:

PAI, in cazul asta, dupa cuma am zis cand presiunea e scazuta si temperatura scade, iar cand creste presiunea vremea se incalzeste..deci prin urmare presiunea este direct proportionala (oarecum) cu vremea happy ai inteles acum? FUNDAA?

| annabountii99 a răspuns:

Hopa,am scris de prea multe ori laughing

| cosminjuve explică (pentru annabountii99):

Stai sa iti explic si eu ce cred :timp frumos + presiune in crestere = vreme buna;
- timp ploios + presiune in crestere rapida = vremea se indreapta;
- dupa precipitatii presiunea scade = in continuare vor fi precipitatii;
- precipitaţii + presiune in scadere = precipitatiile se intensifica;
- timp frumos + presiune in scadere usoara (1-2 mm/24 h) = vremea se strica dupa cateva zile;
- timp frumos + presiune in mare scadere = vremea se strica repede;
- cer noros + presiune in scadere = ploaia este aproape;
- cer noros + presiune in crestere = inseninare dupa cateva ore;
- presiune constanta = vreme constanta. Dami un id de mes poate vom mai vorbi, daca vrei tu.

Alte răspunsuri