| Cosmina361 a întrebat:

Ce se întâmplă cu fierul în bicarbonat cu oțet?
Voi merge peste câteva zile într-o excursie în afara și am o grămadă de cenți sau monede de euro doar ca sunt foarte murdare și le.am pus în bicarbonat și oțet sa se curețe, după recomandarea cuiva. Întrebarea este... Se poate deteriora fierul cumva? Adică monedele se pot deteriora dacă stau prea mult în oțet și bicarbonat?

1 răspuns:
| Raven a răspuns:

Nu-mi dau seama cum s-au putut murdări niște monezi atât de tare încât să nu iasă cu un săpun obișnuit, poate vrei să spui că s-au mătuit, oxidat, coclit.
Monezile nu sunt din fier, sunt fie din cupru, oțel, nickel, alamă, zinc, dar nu fier. Acidul acetic (oțetul) este coroziv pentru fier și zinc (unele monede americane sunt din zinc acoperit cu cupru, cea de 1 cent, de exemplu).
Văd că tipul ăsta folosește oțet+sare pentru monezile din cupru (cele roșii, ca cele de 5 bani)
https://www.youtube.com/watch?v=0unYajqOrFY
Ai aici sfaturi și pentru alte tipuri de monezi
http://antichitatisivechituri.blogspot.com/......vechi.html