| Vassii a întrebat:

Ce se întâmplă dacă fac 17 din 7 pe o scutire medicala? Perioada scutiri este 1.11-7.11

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Comiti infractiunile de fals material in inscrisuri oficiale si uz de fals si poti fi pedepsit penal cu pana la 3 ani de inchisoare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai peste 14 ani raspunzi penal cum a spus Ioandelasal care, de altfel, este jurist de meserie.

| cristi202 a răspuns:

Daca esti descoperit, sigur faci puscarie pentru fals in acte.

| Violleta2022 a răspuns:

Se va cere aprobarea ei, de o comisie medicala.
Tot ce este trecut de 7 zile, necesita avizul medical si legal, al unei comisii medicale (formata dintr-o echipa de medici).
Daca se ajunge aici, se constata falsificarea unui document legal in scop de inselaciune si esti pasibil de pedeapsa, conform legii in vigoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic falsul în acte e infracțiune și se pedepsește cu închisoare. Practic probabil o sa îți anuleze scutirea de tot dacă te prinde

| Sn4k3 a răspuns:

Nimic, nu sta nimeni sa analizeze scutirea aia, dar ai grija sa nu se distinga in primul rand, in al doilea sa corespunda ce ai avut cu perioada ca altfel iese panarama cred.