| Laiyla a întrebat:

Ce se intampla daca la una dintre materiile de bacalaureat se obtine nota 4 in loc de 5? Se da iar examenul doar la acea materie sau cum se procedeaza?

Si inca o intrebare, se mai poate beneficia de somaj daca nu este luat bacalaureatul? Intreb pentru o colega care are emotii mari la istorie si cum n-o duce prea bine cu materia.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In sesiunea urmatoare poti da doar la materia respectiva.
2.Se poate beneficia de indemnizatia de somaj, daca te duci la AJOFM din judetul tau, in termen de cel mult 60 de zile de la terminarea cursurilor (anul acesta pana in 26 iulie), pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.

1 răspuns:
| Bbdemm24 a răspuns:

Deci, dacă la o materie de la bac se ia notă sub 5 in toamna dai la aceea materie. Dacă media celor 3 materii nu e peste 6 in toamna alegi tu la ce materie doresti sa dai. Iar în legatura cu sondajul eu stiu ca nu conteaza bacul. Conteaza diploma de 12 clase