| iKaiju a întrebat:

Ce se intampla daca raman cu situația neîncheiată la o materie?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa obtii notele necesare pentru incheierea situatiei in primele 4 saptamani de la inceputul sem.II.

| iKaiju explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu e ceva grav?

| Ioandelasal a răspuns (pentru iKaiju):

Nu este grav, situatia este prevazuta in Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 129.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

| Bizon95 a răspuns:

Rau era daca nu aveai media incheiata pe ultimul semestru din an, atunci intrai automat la corijenta tongue

| ywar a răspuns:

Se intampla ca nu prea se poate face media generala si s-ar putea sa ai probleme. Ai chiulit la scoala destul? Du-te acum si da lucrare sau sa te asculte.

| iKaiju explică (pentru ywar):

Nu chiar, am lipsit cand ei au dat lucrare si acum doamna e bolnavă și nu mai vine, am lipsit doar o zii ca ma durea burta.

| Osneros a răspuns:

Se rupe Terra in două bucăți aproximativ egale.

| Bariel a răspuns:

Depinde l a ce scoala esti si ce profesori ai, sunt profesori care îti incheie media de pe semestrul 1 pe sem 2

| Heiloo a răspuns:

Daca nu esti incheiat la o materie in semestrul urmator daca binevoieste profesorul ai maxim 2 saptamani la dispozitie ca sa iti poti incheia situatia scoalara.
Daca nu vrea profesorul si se incheie anul scolar si tu nu ai media incheiata repeti clasa.