| Colibri2000 a întrebat:

Ce se invata in clasa 5? Puteri, Cazuri, dar mai departe? Si ce materii noi sunt? Voi cum o sa va aflati dirigintele? Ce trebuie sa aducem in prima zi de scoala? Adica mai pe scurt : explicat-mi, va rog, despre gradul asta... funda si vot

Răspuns Câştigător
| Maddieeee a răspuns:

Pai trebuie sa scrie undeva pe hartie la ce clasa esti.te duci acolo.si o sa iti cunosti si dirigintele.o sa ai aceeasi colegi care i`ai avut pana acum dar o sa mai vina cativa...o sa ai cate un profesor la fiecare materie, nu va trebui sa duci decat un buchet de florilaughing), apropo o sa te intrebe de parinti cum ii cheama, unde lucreaza, ce premii ai luat in clasele 1-4, numele tau, data nasterii, si un numar de telefon al parintilor.hai ca va fi simplu.Baftaa

o sa ai urmatoarele materii: romana, engleza, franceza, istoria, religie, mate, biologie, geografie, muzica, desen, tehnologie, educatie fizica(sport), Informatica (matematica aplicata), si dirigentie

zic asta din propria experientsalaughing

Fundaa te rougg?puppy dog eyes

10 răspunsuri:
| Bobbinho a răspuns:

Nu este chiar greu.Asa mi s-a parut mie.

| LenaleMinato a răspuns:

Pai in a 5a multe, inveti la biologie despre plante, la romana iei fiecare parte de vorbire si prop. si le studiezi, la matematica puteri, nr zecimale s.a.m.d
Materii noi pai : a 2a limba straina ( franceza sau germana), tehnologie, informatica.
Pai dirigintelle il aflii de scoala.
Pai nu e nimic de explicat vezi si tu ce faci ptc nu e greu ma la gimnaziu laughing e mai tareesmug

| tacitacitaci a răspuns:

E usor daca inveti(de fapt totul e usor daca inveti) adevvarat se vor invata puteri, cazuri, fracti zecimale foarte multe dar daca nu o sa inveti iti va fi foarte greu.
Mai simplu inveti si scapi de griji

| andreea_5200 a răspuns:

Pai materi noi o sa fie tehnologia biologia si poate optionalul pentru sanatate dirigintele tau pote fi cel care a avut clasa a 8 anul asat iar in prima zi de scola nu trebuie sa aduci decat un buchet de fllori pentu dirginte cam asta-i tot succes

| XxDennise a răspuns:

Pai hai ca iti zic materiile din cls a 5-a: Lb Romana
Mate
Tehnologie
Sport
religie
Engleza
Franceza sau Germana
Muzica
Desen
Biologie
Geografie
Istorie
Engleza Optional
informatica
diriigintele. pai. o sa va strangeti toata clasa la un loc si atunci profesorul stie a cui clasa este diriginte. Deci o sa il vedeti in prima zi pentru. ca el o sa va dea orarul si manualele. In prima zi de scoala trebuie sa iti aduci un carnetel si un pix si bineinteles geanta in care trebuie sa pui multe carti. iar daca ai diriginta un buchet de flori. Funda?batting eyelashes

| aTi a răspuns:

Nu este greu in clasa a 5-a (eh eu eram sa fiu exmatriculat dar nu conteaza)asa deci nu veni cu flori ceva de genu ca risti sa ai diriginte in loc de diriginta si o sa se simta naspa.Sa fi politicos sa nu le spargi capul la colegi(Asa cum am facut eu)fi tu insuti si bafta.

| alexralu34 a răspuns:

Pai eu am trecut anul asta in a-6-a asa ca o sa inveti puterile,cazurile,procentele, fractiile zecimale,alte lucruri despre partile de vorbire si propozitie,ca materii noi o sa ai biologia si pe noi ne-a pus sa facem ierbar,noi am mai avut rom optional si mate optional, ed. tehnologica, franceza si atat, sper ca ti-am fost de ajutor.

| ZapaciLaa a răspuns:

Buna. Da la mate o sa invatati puterile, ariile, putina geometrie si o sa repetati chestiile din 1-4. La romana cazuri, persoanele, modurile pers si nepers., si partile de prop. si din recapitulare.
Materii noi o sa fie Ed Tehnologica si Stiinte in Biologie. Pai eu anul asta am trecut a 6-a si am stiu dirigintele din a 4-a. Pai in prima zi nu trebuie sa aduci doar flori ( daca ai diriginta ), ghiozdanul si penarul pentru ca o sa primesti cartile. Pai mie mi s-a parut usoara cls. a 5-a dar evident ca in vacanta de dinainte muream de frica de cum va fi. Dar nu trebuie sa te sperii pentru ca, presupun ca esti baiat, nu? Pai o sa ai la fiecare ora alt profesor, dar o sa fie destul de usor sa te acomodezi ( iti spun din experienta ). Clasele a 4-a si a 5-a sunt cele mai frumoase. Eu iti urez bafta pe anul care vine! O sa ai nevoie!

| Colibri2000 explică:

Nu. sunt fata laughing

| ZapaciLaa a răspuns:

Eee. ok laughing dupa nume am crezut ca esti fata. scuze laughing