| Girly97 a întrebat:

Ce sfaturi aveti pentru o tanara care abia a absolvit liceul si lunea cealalta, pe 11 iunie va incepe cursul de tehnician maseur la o scoala de masaj din Bucuresti? Nici nu prea stiu cum va fi prima zi, nici cum vor fi noii mei colegi. Stiti cum este atunci cand invatati la o scoala noua, nu?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Mult succes! nu stiu cum se plateste in Romania domeniul asta (probabil nu exagerat de bine, insa suficient pentru un trai decent si chiar mai mult), insa daca o sa ajungi vreodata in Germania, Elvetia, Austria, sau chiar Anglia. cu specialiare in tehnician maseur, ai sansa sa castigi peste asteptarile tale (fata unei cunostinte castiga 2700/luna net Depinde si de oras, clinica/spital.).

Merita sa faci asa ceva daca simti ca-ti place. Daca te orientezi spre domeniul asta doar din obligatie, fiindca nu ai putut merge la ce ti-ai dorit, gandeste-te de 2 ori acum, pentru a nu pierde timp si bani de pomana.

Inarmeaza-te cu rabdare si fii atenta la tot ce vezi si auzi.
Nu e prea "fair" fata de profesor si colegi, dar daca crezi ca te ajuta, porneste reportofonul telefonului si tine telefonul in buzunar sau undeva aproape de tine. Acasa o sa iti poti face conspecte mai de calitate daca re-auzi tot ce s-a predat.

In principiu nu e o scoala grea, dar trebuie sa fii facuta pentru asta, si sa iti dai interesul.

| Girly97 explică (pentru NLS):

Ah, nu ma gandeam la asta. Daca invat ce imi place invat foarte repede. happy

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

Exact.
intrebarea care ramane ar fi: chiar iti place cel mai mult. sa faci asta?
Daca raspunsul e da, atunci poti merge linistita, caci vei face fata.

Gandeste-te in acelasi timp ca e un domeniu unde trebuie sa intereractionezi si socializezi permanent cu oamenii, sa le suporti durerile (fizice, uneori si psihice), mofturile, etc.
Se impune ca tu sa fii mereu amabila si cu zambetul de un km pe fata, orice s-ar intampla. Sa ii tratezi pe toti la fel.
Greseli (mari) nu prea poti face in domeniul acesta, adica se poate, dar mai rar.

| Girly97 explică:

Te rog frumos sa nu mai comentezi daca nu ai chef sa fii respectuos!