| Dariusvt a întrebat:

Ce statut are limba rusa in scolile gimnaziale si liceele din Republica Moldova? Ma refer la urmatoarele aspecte: Se invata obligatoriu? Din ce clasa se invata? Cat de multe sunt orele pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In procesul de invatamant din R. Moldova, limba rusa NU are statut de limba obligatorie.La nivelul invatamantului obligatoriu si in ariile locuite preponderent de minoritatea rusa, persoanele apartinand minoritatii ruse au dreptul, conform legii, sa studieze in limba materna.
Continutul art. 10 din "Codul Educatiei al Republicii Moldova"este relevant in acest sens :
" Articolul 10. Limba de predare
(1) În sistemul educaţional, procesul de învăţămînt se desfăşoară în limba română şi, în limita posibilităţilor sistemului educaţional, în una din limbile de circulaţie internaţională sau, în condiţiile alin. (2), în limbile minorităţilor naţionale.
(2) În ariile locuite tradiţional sau în număr substanţial de persoane aparţinînd minorităţilor naţionale, dacă există o cerere suficientă, statul asigură, în limita posibilităţilor sistemului educaţional, ca persoanele aparţinînd acestor minorităţi să beneficieze de condiţii corespunzătoare de a învăţa limba lor minoritară ori de a primi o educaţie în această limbă la nivelul învăţămîntului obligatoriu.
(3) Studierea limbii române este obligatorie în toate instituţiile de învăţămînt de orice nivel şi este reglementată de standardele educaţionale de stat.
(4) Statul asigură condiţiile necesare pentru studierea limbii române în toate instituţiile de învăţămînt, inclusiv prin creşterea ponderii disciplinelor studiate în limba română în instituţiile de învăţămînt general cu altă limbă de predare.
(5) Statul susţine metodologic, didactic şi curricular învăţămîntul în limba română pentru diasporă, cu respectarea legislaţiei ţărilor de reşedinţă."

p.s. Vezi in link :http://lex.justice.md/md/355156/