| Wintersmile a întrebat:

Ce stiti despre cursul ECDL? Am auzit ca poate echivala competentele digitale de la BAC, este adevarat? Cum se deruleaza aceste cursuri si ne invata de la zero sau trebuie sa stim si noi cate ceva?

Răspuns Câştigător
| danadana28 a răspuns:

Da, ECDL poate echivala competentele digitale de la BAC, dar, spre deosebire de competente ECDL e mai greu, mai complex si mai scump (competentele sunt gratuite). La ECDL ai vreo 7 examene, fiecare specializat pe programele cel mai des utilizate: Word, Excel, Internet, Acces, PowerPoint, Gestiune dosare si inca ceva. Daca nu atingi in timpul fiecarui examen un anumit prag de puncte, trebuie sa il mai dai odata acel "modul" pana ce reustesti sa il treci. Fiecare reexaminare trebuie platita la fel ca si cum ai da pentru prima data examenul. De exemplu, dai 80 lei prima data, nu iei modulul, deci mai trebuie sa platesti inca 80 lei pana il iei. Cursuri specializate nu exista, doar daca vrei sa iei ore in particular (alti bani dati la profi) sau sa iti cumperi cate un manual pentru fiecare modul (o alta suma de bani). Din cand in cand proful de TIC va mai face exercitii cu tine. Acuma depinde in ce domeniu vrei sa lucrezi pe viitor sau daca vrei sa pleci in strainatate. Am prieteni care spun ca ECDL a fost o pierdere de vreme si bani pentru ca nu ii ajuta nimic, dar unii, care lucreaza in domeniul economic spun ca le-a folosit examenul. Daca vrei doar sa scapi de competentele de la BAC, eu te sfatuiesc sa le dai pe alea. Sunt de un infinit de ori mai usoare ca ECDL. Anul acesta le-am dat si eu competentele si au fost foarte foarte usoare. Plus ca, la fel ca la ECDL, si la competente primesti un certificat cu punctajul obtinut recunoscut de Minister si de angajatorii romani.

1 răspuns:
| allex20n a răspuns:

Da, daca faci ECDL nu mai dai proba de competentele digitale. in timpul anului scolar se organizeaza ore de recapitulare, iar examenul este stabilit intr-o data convenabila, cand profesorul crede ca sunteti destul de pregatiti. Dar costa destul de mult, practic itit cumperi ''nota '' la bac. happy