| Secretgirl_3430 a întrebat:

Ce studii sunt necesare pentru a deveni educatoare?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru profesia de educator/oare sunt suficiente studii la nivel liceal--- dar nu oricare liceu! Trebuie sa fii admisa la un liceu pedagogic, liceu care apartine filierei vocationale. Admiterea la acest liceu presupune, in prealabil, o testare a aptitudinilor --- testele de aptitudini se dau inainte de examenele de Evaluare nationala si sunt eliminatorii.

| InoTkd95 a răspuns:

Buna. Ca sa devii educatoare trebuie sa urmezi un liceu pedagogic. La admitere se dau niste probe eliminatorii. Probele se vor sustine inainte de examenele de clasa a 8-a ( cel putin asa a fost anul' trecut la mine la liceu) Probele sunt la educatie fizica, desen si muzica, iar daca liceul este pe bilingv se da si proba scrisa si orala in functie de limba pe bilingv. Mult succes happy

| Kovacs_Anca_1982 a răspuns (pentru InoTkd95):

Este obligatoriu sa se din proba de sport daca am fost scutite de educatie fizica pe tot parcursul 1-8?

| Secretgirl_3430 explică:

Eu am urmat un liceu cu profil economic, iar acum sunt studenta la Facultatea de Litere. Deci... nicio sansa se pare big grin

| alessia5158 a răspuns (pentru Secretgirl_3430):

Daca esti studenta la litere si doresti sa devii cadru didactic trebuie sa urmezi acum sau dupa finalizarea facultatii unul sau ambele module psihopedagogice organizate, in cadrul universitatii, de" Departamentul pentru pregatirea personalului didactic".
Vezi aici pe cel din cadrul Univ. Bucuresti :http://www.unibuc.ro/ro/catd_psdppd_ro si aici pe cel de la UBB Cluj :
http://dppd.ubbcluj.ro/

| Ionita_Stefanutza_Maria_1989 a răspuns:

Buna seara. Aceeasi pasiune am si eu, vreau sa devin educatoare... am terminat universitatea cu profile psicologia si ati inteleg educatiei, acum 5 ani APOI am pleat in strainatate, anul acest a ma intorc in tara, si as vrea sa stiu de unde sa incep,
Imi doresc sa devin educatoare si sa fiu mereu inconjurata de copii, sa ma joc cu ei sa cresc alaturi de ei, daca cineva imi poate da o informatie va fi mai mult decat bine venit a, atasez adresa de contact Facebook stefanutza maria martin ionita, sau 0744808276 multumesc din suflet tuturor celor ce vorbi sa ma a jute, Noapte buna

Alte răspunsuri