| Stefan2266 a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmezi(de la liceu paaaaaana la titularizare) pentru a deveni profesor de Biologie?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai facultate (neaparat sa faci si modulul psihopedagogic din cadrul facultatii) plus master (merge si fara master dar mai greu si nu cred ca poti preda la liceu fara master). Doctorat faci doar daca vrei sa predai la facultate (la facultate sunt salarii imense, dar si munca pe masura).

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu contează liceul, doar facultatea de... ai ghicit: biologie

| Catrice a răspuns:

Bac, licență, master, doctorat... depinde la ce grupa de vârstă vrei sa predai.

| WhiteLife a răspuns:

O facultate de profil, preferabil de biologie, in timpul careia faci modulul pedagogic (sau poti alege sa nu-l faci). Dupa ce o termini faci master de pedagogie si apoi dai frumos titularizarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul ideal de la liceu ar trebui sa fie unul de stiinte ale naturii. Nu e obligatoriu, dar e un profil mai potrivit zic eu.
Apoi faci facultatea de biologie, si cam atat. Daca o termini, te poti angaja la o scoala ca profesor de biologie.

| Speranta12 a răspuns:

@MeritiCeeaCeOferiv Daca n-are modulul psihopedagogic terminat in facultate, nu poate preda nicaieri.

| Stefan2266 explică:

De mentionat este ca eu as vrea sa predau la liceu...