| biBBi a întrebat:

Ce subiecte pot sa mai abordez la tema comunicare? Adica fara comunicarea intre prieteni / colegi / adolescenti si comunicarea dintre parinte-copil si parinte-profesor big grin /.
fundita.

Răspuns Câştigător
| bea3x a răspuns:

Interesanta tema. Poti porni in primul rand de la diveresele metode de comunicare cum ai spus tu, prieteni, colegi etc. Apoi poti sa te referi la comunicarea dintre oameni la locul de munca.

O alta comunicare la care te poti referi este cea dintre oameni si animale. Suna amuzant probabil, insa daca ai un animal de casa, sau ai vazut animale de casa, cu siguranta ai observat cat de bine comunica stapanul cu ele, si invers.

Nu stiu cat de larg e spectrul la care poti face referinta, insa iti sugerez sa abordezi si subiectul comunicarii non-verbale, adica limbajul trupului. Comunicarea non-verbala reprezinta peste 90% din comunicarea efectiva intre oameni. Fa tu singura un test. Raspunsul "Da" poate fi pronuntat in atatea moduri, incat sa semnifice extrem de multe lucruri. De asemenea, modul in care gesticulezi, pozitia corpului, inclinarea capului etc., toate "spun" ceva in afara cuvintelor pe care le folosesti.

Apoi, mai poti vorbi despre alte tipuri de comunicare, cum ar fi comunicarea pe internet, sau comunicarea in scris (scrisori, carti) sau comunicarea media.