| AlexandraAndaSufletel a întrebat:

Ce sunt creditele de la facultate si cum se calculeaza? funda pentru cel mai bun (explicit) raspuns!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. creditele sunt echivalenta notelor, sunt materii cu 2 credite, 3, 4, 5, 6 ( eu atatea am avut) si trebuie sa iei examenul cu minim 5, uite un exemplu din nota mea de asta vara ( am terminat anul acesta facultatea), Drept procesual civil (II), e materia Sem. II - 8, 00 ( e nota) 8, 00 ( e nota finala) 6, 00 ( sunt creditele) 48, 00 (Nr. puncte credit, adica din 6 credite, am facut 4, 8 credite pe mai pe inteles, daca luam 10, faceam 6 credite).

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Creditele nu se calculeaza. Fiecare materie are un numar de puncte credit stabilit de facultate. Aceste puncte credit le obtii sau nu daca treci examenul la materia respective si nu depind de nota obtinuta. Pentru a promova in urmatorul an, trebuie sa obtii un punctaj minim, stabilit tot de facultate.