| werewolfbruno a întrebat:

Ce sunt momentele subiectului?

Răspuns Câştigător
| Dobrica_Miruna_1997 a răspuns:

Expozitiunea,intriga,desfasurarea actiunii, punctul culminant, incheierea. funda?

| wPapy a răspuns (pentru Dobrica_Miruna_1997):

De fapt e deznodamantul nu incheierea

Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| DenisH a răspuns:

Povestirea pe scurt a lectiei.

| sabinan01 a răspuns:

Sunt momentele subiectului sau a naratiuni. Trebuia sa inveti despre ele in a5-a.

| MalitaBujo a răspuns:

Expozitiunea este partea introductiva in care autorul prezinta locul, timpul actiunii si unele personaje.
Intriga este momentul sau faptul important care determina intreaga desfasurare a actiunii.
Desfasurarea actiunii este cea mai intinsa parte, in care sunt relatate fapte sau intamplari determinate de intriga.
Punctul culminant este partea cu maxima incordare, care determina cel mai intens punct din desfasurarea actiunii.
Deznodamantul este ultima parte, care determina sfarsitul actiunii sau al evenimentelor.

Genul epic cuprinde acele opere literare prin care ideile si sentimentele autorului sunt transmise in mod indirect, cu ajutorul actiunii si al personajelor.
Genul liric cuprinde acele opere literare prin care gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt transmise in mod indirect, prin intermediul eului liric. Genul liric cuprinde totodata, viziunea si transfigurarea artistica.

| KissPisy99 a răspuns:

Ideiile pe care sa face rezumatul lecturii Ele sunt:
-expozitiunea(unde se prezinta personaje, spatiul si timpul actiunii)
-intriga(faptul care provoaca acea intamplare)
-desfasurarea actiunii(se [rezinta toata actiunea operei)
-punctul culminant
-deznodamantul(se prezinta cum personajul a depasit situatia dificila sau punctul culminant)

| Tanasa_Roberto_1997 a răspuns:

Orice poveste se desfasoara pe momentele subiectului.
De exemplu expozițiunea adica inceputul actiunii in care se prezinta personajele spatiul si timpul.
Intriga actiunea care determina intreaga poveste. Ex: totu-i bine si frumos pana cand vezi ca a disparut o persoana, de atunci iti vei fa seama ca toata povestea se bazezaza pe gasirea persoanei disparute
Desfasurarea actiunii
Punctul culminant actiunea care schimba cursul povestii ex: iti dai seama ca de fapt persoana disparuta a fost ucisa de prietenul tau ceva de genu'
Deznodamantul adica sfarsitul actiunii

| andrama10 a răspuns:

-expozitiune
-intriga
-desfasurarea actiunii
-punct culminant
-deznodamnt
happy