| comsacodrut a întrebat:

Ce sunt neuronii? un raport mai amanuntit. Adica:cmu se pierd, cum se castiga, la ce ne trebuiesc, etc

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Neuronii sunt celulele nervoase care alcatuiesc sistemul nervos. Neuronii au un sistem gen receptie/transmitie a informatiei. Prin sistemul nervos putem simti lumea exterioara si tot prin acesta putem gandi, misca, respira...
Neuronii se pierd in timp sau prin distrugere cu substante toxice. Neuronii nu se regenereaza ca alte celule si de aceea trebuie sa avem o viata echilibrata.

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Cati ani ai? In clasa 7a se face anatomie si inveti.
Pe scurt neuronii sunt celule nervoase, si rolul lor sa transmita informatia prin impulsuri electrice, hmmm neuronii ne ajuta in procesul gandirii, memorarii. Neuronii nu se regenereaza, se pierd in timp, toate celulele mor la un moment dat.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Neuron

| comsacodrut explică (pentru BiuL):

Sunt a 6

| BiuL a răspuns (pentru comsacodrut):

O sa inveti in a 7a la anatomie mai pe larg big grin

| shadowmaster12 a răspuns:

Dc vrei sa afli asta? tu oricum vei avea doar unu toata viata

| BlueButterfly35 a răspuns:

Pardon, link-ul gresit: http://ro.wikipedia.org/wiki/Neuron
:D