| Panfiloiu_Cristian_1999 a întrebat:

Ce sunt regionalismele si arhaismele?

Răspuns Câştigător
| ToKen a răspuns:

Regionalism - cuvînt folosit numai într-o anumită regiune a unei țări
Arhaism - cuvânt, expresie, formă fonetică sau gramaticală învechită, ieșită din uz.

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Regionalismele se refera la acele cuvinte folosite sau provenite dintr-o anumita regiune (Oltenia, Moldova, Ardeal) in raport cu sinonimul asa zis oficial atribuit limbajului unei tari.
Spre exemplu: cuvantul PORUMB se numeste in parti din Moldova 'Papusoi'.
Arhaismele sunt cuvinte pastrate in limbaj, sau nu, care in timp au fost mai putin utilizate. Sunt exemple in slujbele religioase mai frecvent dar si in alte situatii.
Uneori arhaismele coincid cu regionalismele. Mai ales ca regionalismele, in contextul globalizarii sunt uitate din motive de inteles. Daca veti citi Shakespeare in original, veti constata ca aproape ca nu seamana cu limba engleza de azi.