| Nastia a întrebat:

Ce trebuie sa contina o analiza a unei picturi?

Răspuns Câştigător
| Perla17 a răspuns:

1.Trecem de la a percepe la a privi.2. Titlul lucrarii.3. Tehnica de lucru(bidimensionala, ronde-bosse, etc).4.Genul lucrarii(peisaj, natura moarta, etc).5. Tipul lucrarii(inchisa/deschisa, statica/dinamica).6. Elemente de limbaj plastic.7. Mijloace de expresie plastica.8.Interpretarea/parerea personala

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Ce mesaj a vrut sa transmita pictorul prin tabloul sau, cum este reprezentata pictura respectiva, care a fost tehnica folosita, cum a fost concretizata tematica prinsa in pictura. Jocul de lumini si umbre, emotia pe care a reusit sa ti-o transmita pictorul atunci cand tu ai privit, studiat tabloul in cauza. Stilul folosit.
Eu nu sunt critic de arta dar m-am gandit ca o analiza ar trebui neaparat sa cuprinda aceste puncte, pentru ca rolul picturii este sa-ti transmita ceva, prin imaginea respectiva fie ca este natura moarta, peisaj, portret, fie ca reprezinta o scena de viata a unor personaje, ori activitati ori un colt izolat de lume.
Sper sa-ti foloseasca. Mult succes.

| Zodiac a răspuns:

Alllinna cred ca se referea la descrierea unui tablou.Adica cum poti sa vorbesti intr-un mod elevat despre un tablou si sa stii de ce sa te legi in acel tablou."Pictorul a vrut sa exprime naturalatea personajelor si tristetea acestora fata de..."nu stiu ceva de genul asta...
Eu asa am inteles...imi pare rau ca nu te pot ajuta good_girl_gone_bad.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa analizeze ce? Calitatea acuarelei? Datarea picturii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este asa cum spune zodiac? Daca da revino cu amanunte ca sa te ajutam, si ce reprezinta tabloul eventual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in introducere trebuie sa scrii autorul, titlul, ramura artistica din care lucrarea face parte, indicam genul acesteia. De asemenea specificam curentul artistic din care face parte autorul. Apoi in cuprins descrii ceea ce vezi [analizezi elemenetele de limbaj plastic si mijloacele de expresie plastica], apoi trebuia sa mentionezi acordul cromatic, dominata de culoare, tehnica folosita, ritmul plastic, contrastul si armonia culorilor.In incheiere spui cam ce idee ti-a lasat pictura, mesajul pe care ti la transmis si daca ti-a placut sau nu. Sper sa te ajute :*:*