| Ioan489 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa primesc cat mai multe puncte la bac romana pentru textul argumentativ?

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Citeste despre discursul sau eseu argumentativ, cum se construiesc argumentele, cum te pozitionezi pro / contra / neutru, cum se aleg argumentele in mod inspirat. cum se sustin ideile,, ce termeni se utilizeaza ( gen intrucat, asadar deoarece. etc(.
cauta un eseu argumentativ bun pe o tema banala si clara si vezi pasii pe urma iti construiesti singur "apararea"
bafta!

| simina001 a răspuns:

Trebuie sa urmaresti principiile de baza ale textului argumentativ, sa ai un limbaj adecvat, o logica in exprimare si e crucial sa nu ai greseli gramaticale. Stiu ca din cauza emotiilor se pot strecura greseli dar trebuie sa te concentrezi. E important si sa fie ceva original, sa se vada ca e opinia ta (opiniile nu prea pot sa fie gresite daca nu sunt chiar aberante) dar bine sustinuta si sa nu derapezi de la subiect. Multa bafta!