| Happygirl23 a întrebat:

Ce trebuie să scriu la un exercițiu ca "explică un semn de punctuație|ortografie"?

Răspuns Câştigător
| Bibble a răspuns:

In cazul unei cratime (in poezii) poti spune ca are rolul de a elida vocala... (Ex: n-ai, elidarea vocalei "u"), de a mentine masura versurilor si de a lega doua parti diferite de vorbire.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" X are rolul de a... "
" Rolul lui X este de a... "

| Ghost963 a răspuns:

Trebuie sa-i explici rolul lui in cuvant.
Ex:n-au venit=cratima are rolul de a inlatura vocala "u" pentru evitarea hiatului.
Funda?

| Adrian1983 a răspuns (pentru Ghost963):

Hiatul nu-i o greseala pentru a fi necesar evitarea lui, "ca cacofoina" de exemplu. In rest, raspunsul e dat de Bibble.

| Ghost963 a răspuns (pentru Adrian1983):

N-am observat happy