| Petrovic a întrebat:

Ce trebuie să știu pentru a lua examenul pentru B2 la engleză?
Similar to Cambridge First Certificate- English FCE certificate, BEC Vantage, BULATS score 60-74, IELTS levels 5-6, TOEFL 87-109.

7 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Salut
Nu are legătură cu întrebarea ta însă dacă vrei un b2 la engleză ți-aș recomanda un dicționar mai avansat de 70.000 de cuvinte.
Eu am obținut b1 la engleză avansat cu acest dicționar și sunt mulțumit. În continuare învăț engleza la un nivel și mai sus însă eu nu învăț pentru certificate ci din pasiune dar dacă vrei un certificat acest dicționar este tot ce ai nevoie pentru al lua cu brio.
așa că îți voi da mai multe dicționare cele mai de top de pe piață iar tu îți alegi unul. eu le am pe toate 3 strânse în 3 ani deoarece a costat cam scump și nu mi-am permis să le iau toate odată.

| Petrovic explică (pentru Legion7X):

Eu am nevoie de B2 sau C1 pentru serviciu. Și nu doar de hârtii (certificate) pentru a intra în echipă, dar această meserie numai în engleză este.

| Legion7X a răspuns (pentru Petrovic):

Bun am înțeles dar pentru asta ai nevoie de un dicționar foarte avansat pentru b2, c1 acolo ai ce alege altă modalitate nu cunosc decât meditații, bani lunar pe profesori etc.
Eu am obținut b1 că atât am putut să studiez din dicționar dar aș fi putut lua mai bine un b2 sau c1 dar nu putem să învăț tot dicționarul de 70.000 de cuvinte nici măcar jumate nu puteam.
Tu poate studiezi mai conștiincios nu-ți dă nimeni b2, c1 de pomană că îți trebuie.
Dacã nu ai observat în unul dintre linkuri ai un dicționar de peste 120.000 de cuvinte Academic care cuprinde și gramaticã serioasã.

Success!

| Legion7X a răspuns:

Https://m.emag.ro/......D1W8FNBBM/

Dicționarul nr 2