| ritza2000 a întrebat:

Ce va atras la ursul pacalit de vulpe

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Bineinteles ca atrage in primul rand talentul de povestitor al lui Creanga; inteligent,sugubat,insinuant,hatru,subtil,niciodata sarcastic sau evident rautacios, autorul moldovean stie sa lase personajele"sa vorbeasaca "prin gesturile si faptele lor.In povestirea mentionata de tine,desi titlul pare a sugera ca personajul principal ar fi ursul,de fapt aceasta "onoare"ii revine vulpii; iscusita si vicleana, inainte de a-l pacali de doua ori pe urs, ea il pacaleste pe taranul ce transporta in carul sau tras de boi o mare cantitate de peste. Dupa o noapte grea in care umblase zadarnic dupa hrana, vulpea vede venind spre ea carul din care izvoraste cel mai ademenitor miros; se preface moarta si reuseste sa-l faca pe taran sa piarda si pestele dar si...visul lui de a face o frumoasa cataveica nevestei.Tocmai cand se bucura de prada razandu-si de prostia omeneasca,iata ca apare si ursul,prilej pentru cumatra de a-si rade si de prostia cea urseasca; vicleana,fals -amabila si insinuant bine -sfatuitoare, vulpea reuseste sa-l pacaleasca si pe urs tot de doua ori lasandu-l si fara peste:nu apuca sa manance acesta niciunul, si fara coada.Si,pe de-asupra ursul n-are nici macar satisfactia de a-i "plati" vulpii atunci cand,in fine, isi da seama ca a fost pacalit.:nu-i poate "da de cheltuiala",cum frumos spune autorul,fiindca vicleana s-a ascuns intr=o scorbura adanca. Daca ne gandim bine vulpea e mai mult decat vicleana,e cruda. Daca pe taran il pacaleste pentru a face rost de hrana,de urs isi bate joc fara niciun motiv,de dragul pacalelii, de amorul artei, daca vrei.Cititorii milosi, il compatimesc pe urs si o acuza de cruzime gratuita pe vulpe.Esi cazul meu! Si al tau, poate! Numai bine.

April
| April a răspuns:

Poneiule,cu regret vad ca n-avem aceiasi prieteni.Mesajul meu pentru o fetita curioasa nu merita atat desconsiderare; dar mi-e indiferent, de altfel.Placerea mea de a-l scrie e, poate, rasplatita de placerea ta de a-l citi.Sau nu? Chiar crezi ca am raspuns pentru o fundita?

| carminaburana43 a răspuns:

Omul trebuie sa fie destept altfel e tras pe sfoara.

| carminaburana43 a răspuns:

Apoi bine dara eu iti dau dreptate de eram barbat judecam la fel.Eu ca trebuie sa fii destept caci altfel o patesti ma refeream la mine ca ori de cite ori nu eram destul de coapta la minte in viata asta apoi soarta m-a palmuit sa tin minte.Dar sunt de acord si cu punctul tau de vedere Fiecare cu experienta lui de viata.Pe de alta parte nu toate femeile sunt rele, majoritatea in care ma incadrez si eu nu doresc altceva de la barbati decit respect si in particular in familie dragoste si intelegere.E prea mult?

| mortallx a răspuns:

Vulpea laughing

| zuzyzuly a răspuns:

Sa nu te increzi in ori cine.(Nu judeca cartea dupa coperta.)